hosaf.gen.tr https://www.hosaf.gen.tr Hoşaf, Hoşaf Tarifleri ve Malzemeleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, hosaf.gen.tr Mon, 12 Jun 2017 00:00:00 +0000 Mon, 23 Sep 2019 00:00:00 +0000 60 Kayısı Hoşafı Nasıl Yapılır https://www.hosaf.gen.tr/kayisi-hosafi-nasil-yapilir.html Fri, 16 Nov 2018 18:10:50 +0000 Kayısı hoşafı nasıl yapılır, kısmına geçmeden önce, ilk olarak hoşaf yapımında kullanılan kaysı çeşitlerine kısaca değinelim. Hoşaf yapımında genellikle, kaysı piyasasında ki adıyla'' kabuk'' olarak isimlendirilen, k Kayısı hoşafı nasıl yapılır, kısmına geçmeden önce, ilk olarak hoşaf yapımında kullanılan kaysı çeşitlerine kısaca değinelim. Hoşaf yapımında genellikle, kaysı piyasasında ki adıyla'' kabuk'' olarak isimlendirilen, kaysı çeşitlerinden özellikle Hudayı ve Hacıhalil türlerinin, ortadan ikiye yarılıp çekirdeği çıkarılmış ve güneşte kurutulmuş çeşidi kullanılır. Hudayı isimli ise tadı daha mayhoş olur. Ki bu mayhoş tadı nedeniyle hoşaf yapımına daha uygundur. Hacıhalil ise islime verilmediği için daha koyu renkli, daha etli ve daha şekerli olur. Bu hoşaflık kaysı türlerinden istediğinizi hoşaf yapımında tercih edebilirsiniz. Ayrıca yaş kayısıdan da hoşaf yapabilirsiniz. Bunun için de Beyaz Hacihal ve Çoloğlu türlerini öneririz.

Kayısı hoşafı nasıl yapılır, sorusuna cevaben öncelikle şunları belirtelim. Hazırlama süresi 20 dakikadır ve sayacağımız malzemeler 6 kişiliktir.

Kayısı hoşafı yapımı için gerekli malzemeler
 • 500 gr kayısı (tercihen Hudayı Kabuğu)
 • 250 gr toz şeker
 • 2 su bardağı su
 • bir kaç damla limon
 • tercihen karanfil 
Kayısı hoşafı nasıl yapılır;

Hoşaf yapımında kuru kayısı kullanacak iseniz, kayısıları akşamdan ya da 5 saat önceden suya koymanız, kayısıların daha kolay pişmesini ve su ile özleşmesini sağlayacaktır. Daha sonra orta boy tencereye aldığınız su ve şeker karışımına birkaç damla limon damlatılarak kısa bir süre kaynamaya bırakılır. Akabinde akşamdan ıslatılmış kayısılar süzülerek tencereye eklenir ve kayısı suya lezzetini verene dek 20 -25 dakika kaynatılır. Şayet taze kayısı kullanacak iseniz, kayısıları iri iri dilimleyerek çekirdeklerini çıkartmanızı tavsiye ederiz. Ve sonrasında kuru kaysıya uyguladığımız işlemin aynısı tekrar etmeniz gerekecektir. Ve son olarak kaynayıp özleşen hoşaf, altı kapatılarak soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra buzdolabında muhafaza etmeniz, lezzeti açısından daha iyi, tüketimi açısından daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.
]]>
Üzüm Hoşafı Süt Yaparmı https://www.hosaf.gen.tr/uzum-hosafi-sut-yaparmi.html Fri, 16 Nov 2018 20:44:01 +0000 Üzümü hoşafı süt yaparmı; sorusu küçük bebekleri olan anneler tarafından oldukça merak edilen bir konudur. Üzüm hoşafının vücuda vermiş olduğu faydalar saymak ile tükenmez. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinden Üzümü hoşafı süt yaparmı; sorusu küçük bebekleri olan anneler tarafından oldukça merak edilen bir konudur. Üzüm hoşafının vücuda vermiş olduğu faydalar saymak ile tükenmez. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinden eklem kireçlenmelerine kadar büyük bir faydası bulunan üzüm hoşafının sürekli olarak tüketilmesi gerekmektedir. Üzümün içerisinde bulanan maddeler iyi kolesterolü yükselterek kötü kolesterolü düşürmektedir. Bayanların regli dönemlerinin daha rahat ve ağrısız geçmesine fayda sağlayan üzüm hoşafı çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelmiş olan ağrılarında hafiflemesine büyük bir fayda sağlamaktadır. 

Üzüm hoşafı faydaları
 • Üzüm hoşafının kaslara oldukça büyük bir faydası bulunmaktadır. Kasların güçlenmesine fayda sağlayan bu hoşaf ayrıca kaslarda meydana gelmiş olan zedelenme ve yırtılma gibi rahatsızlıklarında tedavisine yardımcı olmaktadır. 
 • Anne adayları ve anneler tarafından merak edilen bir konu olan üzüm hoşafı süt yapar mı sorusuna mükemmel miktarda süt yapımı sağlamaktadır cevabı rahatlıklar verilebilir. 
 • Üzüm hoşafının bir diğer faydası ise sindirim sistemine vermiş olduğu faydadır. Sindirim sisteminde meydana gelmiş olan her türlü sorunun çözümü üzüm hoşafı içerisinde bulunmaktadır.
 • Vücudu dinlendirici bir yapısı vardır ve vücuda bol miktarda enerji verir. 
Üzüm hoşafı süt yapar mı, üzüm hoşafının bol miktarda süt yapmaya fayda sağladığı uzmanlar tarafından onaylanmış bir gerçektir. Yeteri kadar sütü olmayan anneler bebeklerine daha rahat emzirmek için sık sık üzüm hoşafı tüketmesi gerekmektedir. Üzümün içerisinde bulanan maddeler anne sütünü arttırma konusunda oldukça etkili bir yapıya sahiptir. Anne sütünü arttırmasının yanı sıra üzüm hoşafı annenin ve bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesi konusunda oldukça harika bir içecektir. 
]]>
Kuru Elma Hoşafı https://www.hosaf.gen.tr/kuru-elma-hosafi.html Sat, 17 Nov 2018 09:32:47 +0000 Kuru Elma Hoşafı ; Kuru elma, elmaların küçük küçük kesilip güneş altına serilmesi sonucunda elde edilen bir üründür. Kuru elma hoşafı ise; kurutulan elmaların şekerli suda kaynatılarak elde edilen bir gıda Kuru Elma Hoşafı ; Kuru elma, elmaların küçük küçük kesilip güneş altına serilmesi sonucunda elde edilen bir üründür. Kuru elma hoşafı ise; kurutulan elmaların şekerli suda kaynatılarak elde edilen bir gıda çeşitidir. 

Kuru Elma Hoşafı İçin Malzemeler
 • 2 su bardağı kuru elma
 • 2 litre su
 • 10 yemek kaşığı kadar şeker (isteğe göre arttırmak veya azaltmak sizin elinizde)
 • 1 adet çubuk tarçın 
Kuru Elma Hoşafı Yapılışı;
 • Öncelikle kuru elmaları 15-20 dk. kadar sıcak suda bekletilir.
 • Sonrasında kuru elmalar tencereye alınır.
 • Kabuk tarçın ilavesi yapılır.
 • Elmalar yumuşak olana kadar kaynatılır.
 • Elmalar yumuşak olunca şekeri ilave edilir.
 • Biraz daha kaynatıp ocağın altı kapatılır ve soğumaya bırakılır.
 • Soğuyan hoşaf buzdolabında belirli bir süre bekledikten sonra servis yapılabilir.
Afiyet Olsun.
]]>
Kiraz Hoşafı Nasıl Yapılır https://www.hosaf.gen.tr/kiraz-hosafi-nasil-yapilir.html Sat, 17 Nov 2018 15:24:03 +0000 Kiraz hoşafı nasıl yapılır; Bir çoğumuz organik ve sağlıklı beslenmeye oldukça önem veririz. Özellikle çocuklarımız söz konusu olduğunda en iyisini ve hijyenik olanı yedirmeye özen gösteririz. Bu nedenle hazır meyve sula Kiraz hoşafı nasıl yapılır; Bir çoğumuz organik ve sağlıklı beslenmeye oldukça önem veririz. Özellikle çocuklarımız söz konusu olduğunda en iyisini ve hijyenik olanı yedirmeye özen gösteririz. Bu nedenle hazır meyve suları yerine meyve hoşafları hazırlamayı tercih ederiz. Mevsimin de dalından toplanmış bir çok taze meyve ile enfes hoşaflar hazırlayabiliriz. Bunlardan biride kiraz hoşafı. Dilerseniz kiraz hoşafını taze kirazdan veya kurutulmuş kirazdan hazırlayabiliriz. Eğer sizde denemek istiyorsanız ve kiraz hoşafı nasıl hazırlanır diyorsanız doğru adrestesiniz. Sizlerle paylaştığım tarife uyarak hazırladığınız kiraz hoşafları ile iftar masalarınız akşam yemeği için hazırladığınız masalarınızı süsleyebilirsiniz. Ayrıca kiraz hoşafı hazırlayıp buz dolabına koyduğunuzda sıcak yaz günlerinde enfes bir içecek olarakta tüketebiliriz. Şimdi gelelim Kiraz hoşafı nasıl yapılır ve malzemeleri nelerdir sorusunun cevabını vermeye. 

Kiraz hoşafı için gerekli malzemeler; 
 • 1 kilo kiraz,
 • 2 litre su,
 • 1 su bardağından bir parmak eksik toz şeker,
 • 1 adet kabuk tarçın,
 • 5-6 adet karanfil, isteğe göre,
Kiraz hoşafı nasıl yapılır; 

Öncelikle kirazların saplarını temizleyip bol suda yıkıyoruz. Ardından Derin bir tencerenin içerisine suyu ekleyip ocakta kaynamaya bırakıyoruz. Tenceredeki su kaynayıncaya kadar biz kirazın çekirdeklerini temizliyoruz. Bir çok kişi temizlemeden kullanabiliyor fakat ben taze kirazı temizlemeyi tercih ediyorum. Daha sonra kaynayan suyun içerisine kabuk tarçın ilave edip ardından kirazları ekliyoruz. Kiraz çabuk pişip dagılabilen bir meyve olduğu için uzun süre kaynatmak yerine sadece 10 dakika kadar kaynatıyoruz. Kaynattığımız kiraz hoşafının içerisine toz şekeri ilave edip irkez karıştırım ocaktan indiriyoruz. Ardından karan fil eklediğimiz hoşafı soğuması için bir kenara alıyoruz. Dilerseniz karqanfil ve kabuk tarçını temiz bir süzgeç içerisinde hoşafın içerisine koyabilirsiniz daha sonra toplu olarak çıkarmak daha kolay olacaktır. Oda sıcaklığında soğuyan kiraz hoşafını buzdolabına koyup iyice soğumasını sağlıyoruz. Daha sonra dilerseniz içerisine istediğiniz bir mevsim meyvesi dilimleyerek servis yapabilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık ve afiyet şifa olsun. 
]]>
Siyah Üzüm Hoşafı https://www.hosaf.gen.tr/siyah-uzum-hosafi.html Sun, 18 Nov 2018 14:55:15 +0000 Siyah üzüm hoşafı: Sıcak ayların vazgeçilmez içecekleri arasında yerini alan siyah üzüm hoşafı oldukça lezzetli bir içecektir. Aynı zamanda sanayi ortamlarında kimyasal yollarla hazırlanmış ve işlenmiş birçok meyv Siyah üzüm hoşafı: Sıcak ayların vazgeçilmez içecekleri arasında yerini alan siyah üzüm hoşafı oldukça lezzetli bir içecektir. Aynı zamanda sanayi ortamlarında kimyasal yollarla hazırlanmış ve işlenmiş birçok meyve suyu ya da kola gibi içeceklerden daha doğal bir içecektir. Çeşitli kuru meyvelerin yaz aylarında iken koparılıp temiz ve güneş alan bir ortamda kurutulması hoşaf yapımı için oldukça önemlidir. Çünkü bu kuru meyveler doğal olarak kaynatılıp içildiği takdirde kişiye oldukça büyük bir haz ve lezzet verir. Özellikle de anne adaylarının küçük çocuklarına hazır meyve suları yerine hoşaf ya da komposto hazırlayarak mutlaka içilmesi gerekmemektedir. Çünkü bu hoşaf ya da kompostolar vitamin yönünden oldukça zengindir. Ve çocuğun bağışıklık kazanmasında da oldukça etkili bir vazife görmektedir.

Yazın güzel bir şekilde hazırlanmış olan siyah üzüm, kuru kayısı ya da elma kurusu gibi meyvelerden çok güzel hoşaf yapılmaktadır. Bu makalemizde ise sizler ile birlikte siyah üzüm hoşafı hazırlayacağız. Siyah üzüm hoşafı son derece sağlıklı ve önemli bir içecektir. Aynı zamanda da siyah üzüm hoşafının vücuda çok büyük bir faydası vardır. Kan yapımından ve vücut sıcaklığının artırılması konusunda oldukça büyük bir öneme sahip olan siyah üzüm hoşafının mutlaka yapılarak içilmesi gerekmektedir. Eğer siyah üzüm hoşafı yapmasını bilmiyor iseniz o zaman öncelikle mutfağa geçerek malzemeleri hazırlamaya başlayın.

Siyah üzüm hoşafı için kullanılan malzemeler:
 • Yiyebileceğiniz miktarda siyah üzüm ( eğer küçük bir aile değil iseniz yaklaşık olarak 1 kilo kuru üzüm yeterli olabilir. )
 • Yaklaşık olarak iki su bardağı toz şeker ( daha şekerli istiyor iseniz şeker ayarını kendinize göre ayarlayınız. )
 • Yaklaşık olarak 3 litre su 
Siyah üzüm hoşafının yapılışı:

İlk olarak siyah üzüm hoşafını yapmadan önce mutfağımızda malzemelerimizi hazırlıyoruz. Daha sonra taze ayıklanmış siyah üzümleri geniş bir tencereye koyarak yerleştiriniz. Tencereye bırakmış olduğumuz üzümlerin üzerine yavaş yavaş bir miktar su ilave ediniz. Yaklaşık olarak su ile üzümleri 15- 20 dakika kadar bekletelim çünkü üzümlerin tadı daha iyi çıkacaktır. Daha sonrasında ise yaklaşık olarak 3 litre suyumuzu siyah üzümleri üzerine dökerek kaynamaya bırakın. Siyah üzüm hoşafımız kkaynamaya başlayıncaya kadar bekleyin. Kaynamaya başladıktan sonra ise şekerimizi ilave edeceğiz. Şeker miktarı kişiden kişiye değişebildiği için mutlaka siyah üzüm hoşafının tadına bakmalısınız.

Şekerimizi de ilave ettikten sonra siyah üzüm hoşafını kanamaya bırakınız. Yaklaşık olarak 20-25 dakika siyah üzüm hoşafını kaynatın. Ve altını kapatın. Daha sonra ise ocaktan alarak siyah üzüm hoşafını soğumaya bırakınız. Soğuyan Siyah üzüm hoşafımız servis etmek için hazırdır. 

Afiyet olsun.
]]>
Yeşil Erik Hoşafı https://www.hosaf.gen.tr/yesil-erik-hosafi.html Mon, 19 Nov 2018 07:36:13 +0000 Yeşil Erik Hoşafı: Sanki yaz mevsiminin geldiğini bizlere haber veren yeşil erik, adından söz edildiğinde bile, ağzımızın sulanmasına sebep olan bir meyvedir. O yemyeşil rengi ve mayhoş tadıyla nasılda kendisini özlett Yeşil Erik Hoşafı: Sanki yaz mevsiminin geldiğini bizlere haber veren yeşil erik, adından söz edildiğinde bile, ağzımızın sulanmasına sebep olan bir meyvedir. O yemyeşil rengi ve mayhoş tadıyla nasılda kendisini özlettirir. Ülkemizde bahçeli evi olup ta, bahçesinde erik ağacı bulunmayan hemen hemen yok gibidir. Mevsimi içerisinde yenilen yeşil eriğin sağlığa birçok faydası bulunur. Bu faydalardan bazıları; Lifli bir yapısı olması nedeniyle, erik; bağırsakları çalıştırır, mide gazını ve kabızlığı giderir,  hem de kolesterolün düşmesine yardım eder. Yeşil eriğin taze olarak yenilen güzel bir meyve olmasının yanında hoşafı da yapılarak, çok güzel ve tatlı bir içecek elde edilebilir. Bu hoşafın insanı serinleten bir faydası da bulunmaktadır.

Yeşil Erik Hoşafı İçin Gerekli Malzemeler:

 • 500 gram yeşil erik
 • 1500 ml su
 • 100 Gram toz şeker
 • Yarım limonun suyu

Yeşil Erik Hoşafının Yapılması: 


İlk olarak, yeşil erikleri temiz suda iyice yıkanır ve derin bir tencereye konur, bunu takiben eriğin üstüne toz şeker, su ve limon suyu ilave edilir. Bu malzemelerin hepsi birden karıştırılır. Ocak üzerinde orta bir ateşte kaynamaya bırakılır. Erikler ateş üzerinde kaynatılır, yumuşayıp, çatlayana kadar pişirmeye devam edilir. Yeşil erik hoşaf suyunun daha berrak olması amacıyla kaynama esnasında, su üzerinde oluşan köpükler bir kepçe yardımıyla alınır. Yeşil erik hoşafının iyice kaynadığına kani olduktan sonra ocaktan indirip, biraz ılıması için bir kenara bırakınız. Hoşafımız bir miktar ılıdıktan sonra, soğuması amacıyla buzdolabına koyun, Yeşil erik hoşafı soğuduktan sonra içilmeye hazır hale gelmiştir. Sıcak havalarda serinlemek için içilebilir.

]]>
Hoşaf https://www.hosaf.gen.tr/hosaf.html Mon, 19 Nov 2018 13:02:54 +0000 Hoşaf, soğuk olarak yemeklerin yanında veya yemekten sonra suyu içilen ve meyvesi yenilen bütün yada dilim olarak bol sulu şeker şurubunda kaynatılmış olan meyve şerbetine verilen addır. Bir diğer adı komposto olan meyvelerin su Hoşaf, soğuk olarak yemeklerin yanında veya yemekten sonra suyu içilen ve meyvesi yenilen bütün yada dilim olarak bol sulu şeker şurubunda kaynatılmış olan meyve şerbetine verilen addır. Bir diğer adı komposto olan meyvelerin suları ile şekerin kaynatılması  ile hazırlanan bir tatlı türüdür. Kurutulmuş meyvelerden yapılan sulu şeker karışıma hoşaf  taze meyve ile yapılan şerbetli karışma ise komposto denir. Hoşaf birçok meyveden yapılabilen bir içecektir. Bu meyvelerden bazıları erik, kuru üzüm, elma çilek,kiraz,vişne şeftali ve ayvadır. Dilimlenmiş halde veya bütün olarak kuru meyvelerin şekerli suyla kaynatılması çok eskilerden beri keşfedilmiş ve sofralarda yerini almış bir çeşit şerbettir.

Hoşaf nedir neye yarar

Meyvenin  tazesinden yapılan kompostoya İtalyanca combosto denmektedir. Hoşaf serinletici bir içecek olarak yaz günlerinde tüketilen ve Osmanlı yemek kültüründen günümüze kadar gelmiş olan bir çeşit gelenektir. Yazın kurutularak saklanan meyvelerin kışın genelde yemeklerin yanında tüketilen hoşaf bilhassa Ramazan aylarında iftar ve sahur sofralarını süsleyen ve özellikle börek, pilav ve kuru yemeklerin yanında garnitür olarak daima tüketilmeye devam edilmektedir. Eski dönemde insanların yokluktan dolayı buldukları meyve ve sebzeleri kurutarak saklama yöntemi hoşaf türü yiyeceklerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Hoşaf ve komposto yeni nesil insanlar tarafından çok fazla tercih edilen bir içecek değildir. Ancak günümüzde bazı evlerde hoşaf sofraları süslemeye ve tat vermeye devam etmektedir. Özellikle şu son dönemlerde Ramazan aylarının sıcak yaz günlerine denk gelmesinden dolayı hoşaf soğuk olarak tüketildiğinde vücuda oldukça serinletici bir his vermektedir. Aynı zamanda oruç tutan kişilerin gün boyu düşen kan şekerini dengelemekte oldukça faydalıdır. Hoşaf genellikle kışın daha fazla tüketilir Çünkü kuru meyvenin bol olduğu bir dönemdir. Oldukça lezzetli olan hoşafın içerisine girecek olan meyvelerin taze ve çok olgunlaşmamış olması gerekir. 

Hoşaf malzeme listesi
 • Yarım kilo yıkanmış kuru meyvelerden herhangi biri
 • 1,5 litre klorsuz su ve bir çubuk tarçın
 • Birkaç tane Karanfil ve yarım kilo şeker
Hoşaf nasıl yapılır

Hoşafı kendi damak zevkinize göre ve kullanacağınız meyvenin şekerine göre ayarlamanız gerekir. Hoşaf yapımındaki bazı püf noktalarını bilmeniz gerekir. Öncelikle hoşaf yapacağınız kuru meyvelerin şişmesi için bir gece önceden suyun içerisinde bekletiniz. Ayrıca sert olan meyveleri önce dilimlenerek haşlanmalı gerekir. Beyaz renkteki meyveler çok fazla bekletilmeden dilimlendikten hemen sonra kullanılmalıdır Yoksa bu meyveler kararma yapabilir Bu kararmayı önlemek için meyvelerinizi limonlu suyun içerisinde beklemeniz gerekir. Büyükçe bir tencereye koyduğunuz meyve kurularının üzerine bir buçuk litre suyu ekleyerek karıştırın ve Ocağın üzerinde şekerin erimesini sağlayın. Şekeri eriyen hoşafın içerisine tane karanfilleri ve çubuk tarçını koyarak pişirmeye devam ediniz ve hoşafın içerisindeki meyvelerin iyice piçtiğinden emin olduğunuz hoşafın içerisine isteğe göre bir parça limon ilave edebilirsiniz. Ve hoşafınız içilmeye hazırdır. Ancak mutlaka hoşafı soğuk olarak servis ediniz. Çünkü hoşaf sıcak içilmez, şimdiden herkese afiyet olsun.
]]>
Erik Hoşafı https://www.hosaf.gen.tr/erik-hosafi.html Tue, 20 Nov 2018 10:54:42 +0000 Erik Hoşafı, Hoşaf ülke olarak en sevdiğimiz meşrubatlar arasında yer alır. Hoşaf bazı yörelerce komposto olarak da bilinir. Akşam yemeklerinde hazır içecekler yerine taze meyvelerden hazırlanan hoşaflar hem daha sağlık Erik Hoşafı, Hoşaf ülke olarak en sevdiğimiz meşrubatlar arasında yer alır. Hoşaf bazı yörelerce komposto olarak da bilinir. Akşam yemeklerinde hazır içecekler yerine taze meyvelerden hazırlanan hoşaflar hem daha sağlıklı hem daha maliyeti uygundur. Özellikle çocuklar için mucizevi şifa deposu olan pek çok farklı meyveden hazırlana hoşafları bilmek ve evde bol bol yapmak gerekir. Yeni doğum yapan anneler için süt olması açısından sık sık hoşaf yapılır. Erik hoşafı yapımı oldukça kolay ve pratiktir. Yapımını ve ölçülerini öğrendikten sonra sık sık yapacağınız erik hoşafı sofralarınızın vazgeçilmez soğuk ve serin içeceği olacaktır.

Erik Hoşafı İçin Gerekli Malzemeler
 • Yarım kilogram taze erik
 • 2 su bardağı toz şeker
 • 1,5 litre su
 • 3 tane karanfil
 • 1 çay kaşığının yarısı kadar toz zerdeçal (tercihe bağlı)
Erik Hoşafı Yapılışı; Erikler iyice yıkanır ve suyu süzülmesi için kenar alınır. Daha sonra su ve toz şeker tencere içine konulur. Eriklerin sap kısımları ayrılır ve tencereye koyulur. Erikler yumuşayıncaya kadar kaynatılır. Kaynama bitikten sonra ocaktan alınır ve tencere içine toz zerdeçal ve karanfiller atılır. Toz zerdeçal hoşafın renginde değişim yaparken karanfil hem kokusunda değişiklik yapar hemde sağlığa faydasını artırır. Bu nedenle toz zerdeçal eklemek tercihe bağlıdır. Tencere dışarıda ılıması için bekletilir. Tam olarak ılıdıktan sonra soğuması için buzdolabına koyulur. Ve soğuduktan sonra ikram edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Erik Hoşafı Faydaları
 • Yapısında antioksidan maddeler içerir. 
 • Beta karotenli yapısı ile cilt sağlığına olumlu etki yapar.
 • Kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan K vitaminini yapısında barındırır.
 • Kanseri engel olmaya yardımcı olan çalışan antosiyanin adlı maddeler bulundurur.
 • Özellikle meme ve solunum yolu kanserlerine karşı koruyucu ve tedavi edicidir.
 • Tip 2 diyabet hastalığının oluşmasına engel olur.
 • Kalp ve damar sağlığını korur.
 • Obezitenin azalmasına yardımcı olur, metabolizmanın hızlanmasını sağlar.
 • Vücudun direncini artırır, bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasını sağlar. 
 • İdrar yolu enfeksiyonlarında tedavi edicidir.
 • Böbrek sağlığında oldukça etkilidir.
 • Bebek emziren anneler için oldukça etkili bir süt yapıcıdır.
 • Kolesterolü dengede tutmaya yardımcı olur.
 • Kan şekerini dengeler.
 • Yaşlanmaya karşı oldukça etkilidir. Yaşlanma belirtilerinden olan cilt kırışıklıklarını azaltır, geç oluşmasını sağlar.
Erik Hoşafı Kaç Kalori; 100 gram erik hoşafı 33 kilokalori (kcal) değerindedir. Bu ışıkta 1 porsiyon erik hoşafı yani 340 gramı 112 kcal değerindedir. Erik hoşafı içeriğinde hem erik hem de şeker olduğu için karbonhidrat bakımından zengin bir besindir. Özellikle şeker hastaları ve kilo vermek isteyenler olursa şeker oranında azaltma yaparak tüketmeleri tavsiye edilir. 100 gram erik hoşafında;
7.21 gram karbonhidrat, 0.25 gram protein, 0.12 gram yağ, 0.77 gram lif, 2.19 gram sodyum, 85.22 gram potasyum, 12.29 gram kalsiyum, 23.04 vitamin A, 1.85 vitamin C ve 0.29 gram demir bulunur. 
]]>
Çilek Hoşafı https://www.hosaf.gen.tr/cilek-hosafi.html Wed, 21 Nov 2018 10:34:40 +0000 Çilek Hoşafı; Çilek yaz aylarının en çok sevilen ve en tatlı meyvelerinden biridir. Toprak üzerinde sürünücü gövde ile yayılan bir meyve türüdür. Hem rengi hemde kokusu insanları mest edecek kadar güzeldir. Çilek meyvesi Çilek Hoşafı; Çilek yaz aylarının en çok sevilen ve en tatlı meyvelerinden biridir. Toprak üzerinde sürünücü gövde ile yayılan bir meyve türüdür. Hem rengi hemde kokusu insanları mest edecek kadar güzeldir. Çilek meyvesi bir çok ürüne dönüştürülerek kullanılır. Bunlar; reçel, hoşaf ve marmelatı şeklinde olmaktadır. Çocuklar ise bu meyveyi daha çok pastaların içerisinde görmeyi severler. 

Çilek hoşafı mineral ve vitamin bakımından oldukça zengin yapıya sahiptir. Eğer aşırı kiloya sahipseniz fazla kilolardan kurtulmaya ve vücudu toksit maddelerden arınmaya yardımcı olur. Çilek vücuda kuvvet vererek kolesterolü düşürür ve damar tıkanıklığını önler. Ayrıca çileğin meyvesinden değil yapraklarından da faydalanır. Yapraklar iyice kurutulmak şartı ile çay yapılarak günde 1 su bardağı tüketilir. Bu çay sinirleri yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliğe sahiptir. Çilek hoşafı yaz aylarının o sıcağında soğuk tüketilerek ferah bir hava yarattığı için çok tercih edilen hoşaflar arasında yer almaktadır.

Çilek Hoşafı Nasıl Yapılır; 
 •  1 kg çilek
 •  2 su bardağı toz şeker
 •  2 litre su 
 •  1 tane limon suyu
 •  Taze nane 
Hazırlanışı: İlk olarak pazardan aldığımız veya kendimizin yetiştirdiği çilekleri yıkamalıyız. Çilek toprakta yetiştiği için oldukça topraklı yapıya sahiptir. Topraktan iyice arındırmamız lazım. Yıkadığımız çilekleri bir tencereye alarak üzerine 2 litre suyu ilave etmeliyiz. Daha sonra bu karışımı ocağın üzerine koyarak 45 dakika kaynatılır. Kaynatıldıktan sonra üzerine 2 su bardağı toz şekeri ekleyip biraz karıştırmalıyız. Karıştırarak şekerin içerisinde çözünmesini sağlamış oluruz. Ocağın altını kapatarak soğumaya bırakılır. biraz dışarıda soğuduktan sonra buzdolabına koyup iyice soğuması sağlanır. İçileceği zaman içerisine limon ve taze nane koyarak daha lezzetli olmasını sağlayıp afiyetle içebiliriz.

Çilek Hoşafı ve Faydaları;
 • Her sabah 1 su bardağı tüketirseniz vücudunuz kendini yeniler, karaciğer ve böbrekler tekrardan yoğun bir şekilde çalışmaya başlar. 
 • Çilek hoşafı antioksidan özelliğe sahip olduğu için idrar söktürücü ve zehirli maddeleri arındırıcı yapıya sahiptir.
 • Vücutta ki A, C ve E vitamini yönünden  fakir olan yapıların vitamin ihtiyaçlarını karşılayarak bu vitaminin eksikliği sonucu oluşacak hastalıkları önler.
 • Kalp sağlığını koruyucu özelliğe sahiptir.
 • Çileğin iltihap sökücü özelliği sayesinde vücutta ki tüm kas ağrıları ve kemik hastalıklarına iyi gelir.
 • Çilek meyvesi çözünür lif bakımından zengin yapıya sahip olduğu için karbonhidrat emilimini sağlayarak vücutta ki kan şekeri seviyesini dengede tutar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirici ve kabızlığa karşı etkili bir meyve çeşididir. 
]]>
Kırmızı Erik Hoşafı https://www.hosaf.gen.tr/kirmizi-erik-hosafi.html Thu, 22 Nov 2018 00:43:04 +0000 Kırmızı Erik Hoşafı, vücudun antioksidan dengesi, beslenmeden en fazla etkilenen durumdur. Kırmızı erik denince akla gelen ilk şey doğal antioksidan etkidir. Antioksidan savunma sisteminin etkinliği için kırm Kırmızı Erik Hoşafı, vücudun antioksidan dengesi, beslenmeden en fazla etkilenen durumdur. Kırmızı erik denince akla gelen ilk şey doğal antioksidan etkidir. Antioksidan savunma sisteminin etkinliği için kırmızı erik hoşafı tüketilebilecek en önemli sulu gıdalardan biridir. Sağlık açısından faydasını bir kenara koyduğumuzda kırmızı erik hoşafındaki lezzet içinizi serinleten ve size kaybettiğiniz enerjiyi geri verebilecek özellikte bir besin olması nedeni ile mutlaka diyetinize, kırmızı eriğin tezgahlarda görünmeye başladığı an itibari ile haftada en az bir kez eklemelisiniz. Likopen kırmızı eriğe rengini veren en değerli maddelerden biridir. Likopen içeriği ile kırmızı erik hoşafı özellikle kansere karşı koruyucu etkisi ile bağışıklık sistemine direnç sağlar. Serbest radikallere karşı direnç gücünüzü artırmak ve yaşlanmak istemiyorsanız kırmızı erik hoşafı size istediğiniz desteği sağlayacak ve keyifle tüketebileceğiniz bir lezzettir. Yapımı da son derece basit olunca bu muhteşem aromadan kendinizi mahrum bırakmamalısınız. O zaman hemen tarifimize geçelim.

Kırmızı erik hoşafı için gereken malzemeler; 

 • 500 gram kırmızı erik
 • 8 bardak içme suyu
 • 2 adet çubuk tarçın
 • 2 adet karanfil
 • Ve tercihinize göre toz şeker

Kırmızı erik hoşafı yapılışı;

Kırmızı erik hoşafı yaparken bilmeniz gereken en önemli püf nokta taze meyvelerden hoşaf yapılırken meyvelerin kaynatılmamasıdır. Kırmızı erik normalde zaten yumuşak bir meyve olduğundan kaynattığınız zaman hoşaf görüntü açısından hiç hoş görünmeyecektir. Eriklerin parçalanmamış olarak hoşaf içerisinde yer alması gerekir.

İlk yapmanız gereken şey tarifte verilen ölçülere uygun olarak toz şeker, ve suyu kaynama derecesine gelene kadar kaynatmak olmalıdır. Hoşafın suyu kaynamaya başladıktan sonra tarçın ve karanfilleri ilave edebilirsiniz.

Son aşamada yapmanız gereken şey yıkanmış, çekirdekleri çıkarılmış ve küp şeklinde doğranmış erikleri ilave etmektir. Erikler kaynamış suyun içerinde direkt olarak yumuşar, rengini ve aromasını şekerli suya bırakır. Kırmızı erik hoşafı soğuduktan sonra içerisindeki çubuk tarçın ve karanfil alınarak şık kaseler içerisinde servis edilir.

Afiyet olsun.

]]>
Elma Kurusu Hoşafı https://www.hosaf.gen.tr/elma-kurusu-hosafi.html Thu, 22 Nov 2018 20:30:29 +0000 Elma kurusu hoşafı, Kış mevsiminde sıcak olarak tüketilmesi gereken bazı yiyecek ve içecekler bulunmaktadır. Bu yiyecekler ve içecekler kişinin hem içinin ısınmasına hem de ağza güzel bir tat vermesi açısından son derece Elma kurusu hoşafı, Kış mevsiminde sıcak olarak tüketilmesi gereken bazı yiyecek ve içecekler bulunmaktadır. Bu yiyecekler ve içecekler kişinin hem içinin ısınmasına hem de ağza güzel bir tat vermesi açısından son derece önemlidir. Ayrıca yazın kurutularak hazırlanan bazı kuru meyvelerin kış ortalarında iken kaynatılarak hoşaf haline getirilmesi oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Yazın kurutularak kışa saklanan birçok meyve çeşidimiz bulunmaktadır. Özellikle de soğuk kış aylarında elma kurusu, kuru üzüm, kuru kiraz ya da isteğe göre diğer meyveler de kurutularak hoşaf haline getirilebilir. Son derece sağlıklı olan hoşaf hazır olarak hazırlanmış birçok meyve suyundan daha lezzetli ve daha sağlıklıdır. Özellikle de elma kurusu hoşafı hem çok hafif hem de ağızlarda çok güzel bir lezzet bırakmaktadır. 

Anne adaylarının soğuk mevsimlerde çocukların çabuk bir şekilde hastalanmaması için mutlaka kaynatıp çocuklarına içilmesi gerekir. Çünkü elma kurusu hoşafının içerisinde bulunan vitamin ve mineraller çocuğun kendini daha iyi hissetmesinin yanı sıra bağışıklık sisteminin de güçlenmesine yardımcı olur. Bu sayede çocuklar en küçük bir şekilde enfeksiyon kapmayacak ve çabuk hastalanmayacaktır. Şimdi sizler için elma kurusu hoşafı hazırlayacağız. Tek yapmanız gereken şey aşağıda elma kurusu hoşafı için yazacağımız malzemeleri temin etmektir.

Elma kurusu hoşafı malzemeleri
 • Yazdan hazırlanmış taze kuru elma
 • Yaklaşık olarak 2 litreye yakın su
 • 1 su bardağı şeker (fakat az şekerli elma kurusu hoşafı ya da çok şekerli elma kurusu hoşafı seven kişiler olabilir bu yüzden isterseniz şeker ayarını kendiniz kontrol ediniz.)
 • Birkaç adet küçük boy tarçın 
Elma kurusu hoşafı yapımı

Elma kurusu hoşafı hazırlamak için öncelikle kişinin yukarıda belirttiğimiz malzemeleri hazır olarak yanında bulundurması gerekir. Daha sonra ise elmaların tadının daha belirgin bir şekilde hissedilmesi için yaklaşık olarak 15-20 dakika kadar sıcak suyun içerisinde bekletilmesi gerekmektedir. Daha sonrasında ise elimizde bulunan tarçınları ve suyu elma kurusunun içerisine ilave edip bir güzel kaynamaya bırakıyoruz. Bu sayede hem elmalarımız pişecek ve daha lezzetli bir hale dönüşecek hem de tarçınlar tat vermeye başlayacaktır. 

Daha sonrasında ise ocakta kaynayan elma kurularını kontrol etmelisiniz. Çünkü aşırı derecede elma kuruları kaynamaya başlar ise bu seferde ileri aşamada dağılmaya başlayacaktır. Bu yüzden elmalar kaynamaya başladıktan hemen sonra elmanın pişip pişmediğini kontrol ediniz. Ve daha sonra şeker ilavesini yapınız. Ve elma kurusu hoşafını kısa bir süreliğine tekrar pişmeye bırakınız. Belirli bir süre kaynadıktan sonra soğuması için altını kapatın. 
]]>
Hoşaf Nedir https://www.hosaf.gen.tr/hosaf-nedir.html Fri, 23 Nov 2018 16:25:24 +0000 Hoşaf nedir, çeşitli meyvelerin işlem görmesinden sonra elde edilen sulu yiyeceklere hoşaf adı verilmektedir. Hoşaf bir çok meyveden elde edilmektedir. Hoşaf türleri arasında kayısı hoşafı, elma hoşafı, erik hoşafı, ş Hoşaf nedir, çeşitli meyvelerin işlem görmesinden sonra elde edilen sulu yiyeceklere hoşaf adı verilmektedir. Hoşaf bir çok meyveden elde edilmektedir. Hoşaf türleri arasında kayısı hoşafı, elma hoşafı, erik hoşafı, şeftali hoşafı, kızılcık hoşafı, üzüm hoşafı ve benzeri meyvelerden elde edilmekte olan hoşaflar bulunmaktadır. Evlerde de rahatlıkla yapılabilen bu tür hoşafların oldukça lezzetli bir tadı bulunmaktadır. Anadolu'nun birçok köyünde, ilçesinde ve ilinde yapılmakta olan bu hoşaflar çeşitli biçimlerde elde edilmektedir. Bunun yanı sıra bazı işletmeler tarafından toplanan meyvelerden de hazır meyve hoşafları elde edilerek piyasa sürülmektedir. 

Hoşafın faydaları
 • Değişik meyvelerden elde edilen hoşaflar vücut sağlığı açısından oldukça önemli bir yapıya sahiptir. Hoşafların genel özellikleri arasında sindirim sistemine sağlamış olduğu faydalar bulunmaktadır. 
 • Mide sorunları yaşayanlar için oldukça önemli bir içecektir. Özellikle gaz sorunu yaşayanların rahatsızlıklarına çözüm bulması konusunda çok büyük bir fayda sağlamaktadır. Midede oluşmuş olan gazın hızlı bir şekilde dışarı atılmasına fayda sağlar. Bunun yanı sıra midede meydana gelebilecek rahatsızlıkların tedavine yardımcı olmaktadır. Hoşafın mideye sağlamış olduğu faydalar arasında özellikle gastrit ve ülser gibi sorunların giderilmesine fayda sağlaması bulunmaktadır. 
 • Sindirim sisteminde oluşabilecek kabızlık gibi durumların düzelmesi konusunda da oldukça etkili bir yapıya sahiptir. 
 • Hoşaf nedir sorusunun yanı sıra hoşafın vücuda vermiş olduğu faydalardan biri de enfeksiyon hastalıklarının tedavisine yardımcı olmasıdır. Özellikle idrar yollarında meydana gelebilecek enfeksiyonların hızlı bir şekilde dışarı atılmasına fayda sağlar. 
 • Bunun yanı sıra hoşaf fazla kilolarında şikayetçi olanların kilo vermeleri konusunda da yardımcı olmaktadır. Tokluk hissi veren hoşafın fazla yemek yeme isteğini önleyici bir özelliği bulunmaktadır. 
 • Gözlerin sağlıklı bir şekilde görmesine yardımcı olduğu gibi gece körlüğü ve göz kuruluğu gibi göz rahatsızlıklarının tedavisini yapmaktadır. 
 • A vitamini, B vitamini ve C vitamini bakımından oldukça zengin bir yapıya sahip olan hoşaf kan yapma ve kan pıhtılaşması gibi durumlara da büyük bir fayda sağlar. 
 • Uyku sorunların yaşayanlar için oldukça etkili olan hoşaf ruhsal yorgunlukların atılması konusunda da oldukça etkili bir yapıya sahiptir.
 • Kan şekeri seviyesinin korunması konusunda da oldukça iyi olan bir içecektir. Yüksek ateşe iyi gelen hoşaf eklem kireçlenmelerine karşı da oldukça etkili bir yapıya sahiptir. 
Hoşaf nedir sorusu bir çok kişi tarafından merak edilmektedir. Meyvelerden elde edilen, yiyecek ve içecek türleri bulunan hoşafların ara ara tüketilmesi gerekmektedir. Taze meyvelerin çekirdekleri alındıktan sonra kaynatılarak elde edilen hoşafın özellikle yemeklerden sonra tüketilmesi gerekmektedir. Yemeklerden sonra tüketilen hoşaflar yiyeceklerin kolay bir şekilde hazmedilmesine yardımcı olmaktadır. Hoşaf yazın taze meyvelerden elde edilebileceği gibi kışında kurutulmuş olan meyvelerden elde edilebilmektedir. Her mevsim elde edilebilme özelliğine sahip olan hoşafın tüketimine önem verilmelidir.
]]>
Kuru Kayısı Hoşafı Nasıl Yapılır https://www.hosaf.gen.tr/kuru-kayisi-hosafi-nasil-yapilir.html Fri, 23 Nov 2018 23:07:39 +0000 Kuru kayısı hoşafı nasıl yapılır; Hazır meyve suları çıktığından beri bir çok kişi evde hoşaf yapmayı bırakmış olabilir. Hatta evde hoşaf yapmasını bilmeyenler bile vardır. Ama evde yapılan hoşaflar kada Kuru kayısı hoşafı nasıl yapılır; Hazır meyve suları çıktığından beri bir çok kişi evde hoşaf yapmayı bırakmış olabilir. Hatta evde hoşaf yapmasını bilmeyenler bile vardır. Ama evde yapılan hoşaflar kadar sağlıklı bir içecek türü olmadığını herkes biliyor. Hoşaf yapmanın zor olduğunu düşünenler diğer taraftan da evde çocuklarına sağlıklı içecekler içirmenin yollarını arıyor olabilirler. Kuru kayısıyı tüketmenin bir çok yararı olduğu gibi kuru kayısı hoşafı da oldukça sağlıklıdır. Evde birçok yemeğin özellikle su böreği, pilav ve makarna gibi yemeklerin yanında severek tüketilir. Belki bir çoğunuz mevsim meyvelerinden hoşaf yapmış olabilirsiniz ama kuru kayısı hoşafını bilmeyenler olabilir. Kuru kayısı hoşafı nasıl yapılır diye düşünenler en lezzetli şekilde olan tarifini verebiliriz.

Kuru kayısı hoşafı için malzemeler;

 • 500 Gram kuru kayısı 
 • 1,5 Su bardağı toz şeker
 • 6 Su bardağı su
 • 2 Tane karanfil
 • 1 Tane çubuk tarçın

Kuru kayısı hoşafı nasıl yapılır, tarifi; Kayısıları bol su ile yıkadıktan sonra isteğe göre ister ikiye bölünüz isterseniz bütün bir şekilde bırakın. Daha sonra bir tencereye 6 su bardağı suyu ve 1,5 su bardağı şekeri ilave ediniz çırpıcınız ile şeker taneleri iyice eriyene kadar çırpınız. Ardından karanfil ve çubuk tarçını da ekleyerek kısık ateşte kaynatmaya bırakınız. Yaptığınız şerbet karışımı kaynamaya başladığı andan itibaren yıkadığınız kayısıları yavaş yavaş kaynayan şerbete ilave ediniz. Kuru kayısıları ilave ettikten sonra kısık ateşte 10-15 dakika kadar kaynatmaya devam ediniz. Acı bir tat vermesini engellemek için karanfil ve tarçını içerisinden alarak kuru kayısı hoşafını ılıdıktan sonra buzdolabında soğutunuz.

Sağlıklı bir biçimde yapılan kuru kayısı hoşafınız sunuma hazır hale gelmiştir. Soğuttuktan sonra çocuklarınızla, ailenizle ve gelen misafirlerinizle tüketebilirsiniz. Hazır meyve sularına alışan çocuklar evde yapılmış kuru kayısı hoşafını pek sevmeseler de en sağlıklı olan meyve suyu türü kuru kayısı hoşafıdır. Sindirim sistemine iyi gelen kuru kayısı hoşafını kabızlık problemi çekenlerde tüketebilir. Yaptığınız kuru kayısı hoşafını gönül rahatlığı ile afiyetle içebilirsiniz.

]]>
Kuru Erik Hoşafı https://www.hosaf.gen.tr/kuru-erik-hosafi.html Sat, 24 Nov 2018 05:27:31 +0000 Kuru Erik Hoşafı, Kurutulmuş meyveler her zaman aparatif olarak elimizin altında bulunan ufak atıştırmalıklardır. Ve abur cuburlar yerine kuru meyveler çok daha sağlıklıdır. Hoşaf yada halk arasında komposto olarak biline nev Kuru Erik Hoşafı, Kurutulmuş meyveler her zaman aparatif olarak elimizin altında bulunan ufak atıştırmalıklardır. Ve abur cuburlar yerine kuru meyveler çok daha sağlıklıdır. Hoşaf yada halk arasında komposto olarak biline nev yapımı doğal içecekler ise hem günlük sıvı alımını sağlar hem serinletir hem de taze meyveler ile yapıldığından sağlığa faydaları oldukça fazladır. Hoşaf yapmak hiç zor değildir. Yapımını öğrenip pratik olarak akşam yemeklerinde sofralarımızı alması ve ev halkının, misafirlerin sağlıklı beslenmesini sağlamak sizi mutlu edecektir. Kuru erik lif bakımından oldukça zengin birçok rengi bulunan meyvedir. Yaz meyvesi eriğin kurutulması ile elde edilir. Kuru eriği tatlılarda, çaylarda, hoşaflarda yada marmelat yapımı da sıklıkla tercih edebiliriz. Özellikle yaz aylarında akşam yemeklerinde kuru erik hoşafı aradığınız bir içecek olacaktır.

Kuru Erik Hoşafı İçin Gerekli Malzemeler
 • 250 gram kuru siyak erik
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 5,5 su bardağı su
 • Fasulye kadar limon tuzu
 • 3 tane karanfil
Kuru Erik Hoşafı Yapılışı; Erikleri güzelce yıkadıktan sonra süzülmesi için kenara koyun. Ardından 5.5 su bardağı su ve kuru erikleri tencere içine koyun ve ateşi orta derecede açın. Orta derecede 10 dakika kadar kuru erikler kaynadıktan sonra 1 su bardağı toz şekeri ilave edin. Ocağın altına en kısık ayara alın. 25 dakika daha pişirin. Ardından limon tuzu ve karanfili de ekleyin. Ilımasını bekleyin. Ilıdıktan sonra buzdolabına koyun ve soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra kuru erik hoşafını dilediğiniz menü ile ikram edebilirsiniz. Afiyet olsun. Özellikle fırın yemekleri ve pilav menüsüne çok yakışır. 

Kuru Erik Hoşafı Faydaları
 • Antioksidan bakımından oldukça iyi bir kaynaktır.
 • Yapısında yüksek oranda C vitamini bulundurur. Bu özelliği sayesinde viral hastalıklara karşı koruyucudur.
 • Kalori bakımından düşük olması nedeni ile obezite tarzı hastalıkların oluşumuna engel olur.
 • Lif bakımından yüksek olduğu için diyet listelerinin vazgeçilmez besinidir.
 • Vücuttaki demir emilimini artırır. Bu niteliği sayesinde vücudunda demir eksikliği olanlar için iyi bir besindir.
 • Kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur.
 • Anemi (kansızlık) hastalığının oluşma riskini azaltır.
 • Erken doğumların oluşmasına engel olur.
 • Sindirim sistemi üstünde olumlu etkiler yapar.
 • Şeker hastalarında tedavi edicidir.
 • Kabızlık sorununda iyileştiricidir.
 • Glisemik indeks niteliği sayesinde kan şekerini ayarlar.
 • Tip 2 diyabette olumlu etkileri vardır.
 • Kadınlar için kritik dönem olan menopoz dönemi sonrası meydana gelme olasılığı yüksek olan kemik hastalıklarının oluşumuna engel olur.
 • Adet (regl) düzensizliği olanlar için oldukça etkili bir ilaçtır.
 • Kuru erik hoşafı hem beden hem de zihin dinlendirici etkiye sahiptir.
Kuru Erik Hoşafı Kaç Kalori; 100 gram kuru erik hoşafı 97 kilokalori (kcal) iken 1 porsiyon yani 290 gram kuru erik hoşafı 282 kcal değerindedir. Kuru erik hoşafı potasyum, magnezyum ve fosfor mineralleri bakımından zengindir. Şeker oranı da fazla olduğu için diyabetli hastaların doktor kontrolünde ve sınırlı tüketmesi gerekir.
]]>
Siyah Erik Hoşafı https://www.hosaf.gen.tr/siyah-erik-hosafi.html Sat, 24 Nov 2018 21:00:23 +0000 Siyah Erik Hoşafı; Siyah erik ülkemizde aşırı sıcak ve kurak bölgeler hariç her yerde yetişebilen bir meyve çeşididir. Siyah erik insan vücudunda birçok faydası ve etkisi bulunmaktadır. Bu erik çeşidi sade tüketilebildiği Siyah Erik Hoşafı; Siyah erik ülkemizde aşırı sıcak ve kurak bölgeler hariç her yerde yetişebilen bir meyve çeşididir. Siyah erik insan vücudunda birçok faydası ve etkisi bulunmaktadır. Bu erik çeşidi sade tüketilebildiği gibi hoşafı, reçeli, pestili ve kürü yapılarak kış aylarında tüketimi gerçekleşir. Siyah eriği yetişkinlerden ziyade en fazla çocukların tüketmesi gereken meyveler arasında yer almaktadır. Kalori bakımından oldukça fakir bir yapıya sahiptir. Bu özelliğinden dolayı ve lif bakımından zengin olduğu için diyet listelerinde önemli yer almaktadır. Günde ortalama 1 su bardağı siyah erik hoşafı tüketilerek vücuttaki A ve K vitamini eksikliği giderilebilir. 

Siyah Erik Hoşafı ve Faydaları;
 • Siyah erik özellikle C vitamini bakımından oldukça zengin yapıya sahiptir. 
 • Kış aylarından hastalıkların atlatılması için siyah erikten hoşaf yapılarak tüketimi sayesinde bağışıklık sağlanmış olur. Sadece kış mevsimleri değil yaz mevsimlerinde de mevsimsel hastalıklardan koruyucu özelliğe sahiptir. 
 • Siyah erikte C vitaminin yanı sıra A vitamini de bol miktarda bulunur. Buda sizin göz sağlığınızın korunmasında yardımcı olur. 
 • Antioksidan özelliğe sahip olduğu için vücutta oluşan hasarları onarıcı yapıya sahiptir. 
 • Kalp ve kanser hastalıklarına karşı önleyici rol alır. 
 • Demir minareli bakımından zengin yapıya sahip olduğu için vücutta demir emilimi artırarak kalp düzensizliklerini anemi ve erken doğum problemlerini ortadan kaldırır. 
 • Besin lifi yönünden oldukça zengindir. Bu yüzden sindirim sistemini olumlu bir şekilde etkileyerek bağırsak hareketlerini rahatlatır. 
 • Bayanlarda menopoz sonrası ortaya çıkan kemik rahatsızlıklarını tedavi edici özelliğe sahiptir. 
 • Bayanlarda adet düzensizliğini giderici etkiye sahiptir. 
 • Ayrıca bayanlara ikincil cinsiyet hormonu olan östrojen hormonunun düzenli bir şekilde salgılanmasını etkiler.
]]>
Üzüm Hoşafı Nasıl Yapılır https://www.hosaf.gen.tr/uzum-hosafi-nasil-yapilir.html Sun, 25 Nov 2018 11:57:04 +0000 Üzüm Hoşafı Nasıl Yapılır, Türk mutfak kültüründe üzüm hoşafının yeri her zaman bir başka olmuştur. Hoşaf kuru meyveler ile yapılan bir tür şerbettir. Eskiden Osmanlı zamanında tatlı niyetine yemek hoşaf Üzüm Hoşafı Nasıl Yapılır, Türk mutfak kültüründe üzüm hoşafının yeri her zaman bir başka olmuştur. Hoşaf kuru meyveler ile yapılan bir tür şerbettir. Eskiden Osmanlı zamanında tatlı niyetine yemek hoşaf ile sonlandırılırdı. Böylece hem mide rahatlatılır hem de tatlı ihtiyacı giderilmiş olurdu. Demir, çinko, bakır, sodyum ve potasyum mineralleri açısından son derece zengin olan üzüm hoşafı, hoşaflar arasında en fazla tüketilen ve ayrı bir yere sahip olan bir yiyecektir. Özellikle selüloz ile sindirime yardımcı olur ve bağırsakları rahatlatır. Üzüm en fazla kurutulan meyveler arasında yer aldığından üzüm hoşafı da sık, sık yapılır ve özellikle çekirdeksiz üzümlerden yapılan hoşaf daha fazla tercih edilir. 

Üzüm hoşafı nasıl yapılır, sorusunda dikkat edilmesi gereken en önemli püf nokta kuru üzümlerin bir gece önceden ılık su ile ıslatılmasıdır. Böylece kurutma aşamasında meyvenin üzerine yapışmış olan toz ve tüy gibi şeyler temizlenmiş olur ve üzüm hoşafının rengi daha berrak ve daha hoş görünür. Ayrıca üzüm kurusu bol miktarda şeker içerdiğinden dolayı üzüm hoşafı nasıl yapılır sorusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise diğer tariflerde verilen şeker ölçülerine sadık kaldığınızda oluşacak aroma şerbet kıvamında olabilir. Bu yüzden üzüm hoşafı yaparken belli bir şeker ölçüsüne bağlı kalınmadan damak tadınız ölçüsünde şeker eklemek her zaman daha iyi bir sonuç almanızı sağlar. Üzüm hoşafı kaselerde servis edilir, iyi bir üzüm hoşafı nasıl yapılır, konusunda bir araştırma yapıyorsanız ve en muhteşem kıvama ulaşmaya çalışıyorsanız dikkat edilmesi gereken bir diğer püf nokta ise hoşafın buzdolabında soğutulduktan sonra servis edilmesi gerektiğidir. Şimdi bu bilgiler doğrultusunda güzel bir üzüm hoşafı hazırlayalım.

Üzüm hoşafı yapım aşamaları nelerdir

Üzüm hoşafı yaparken tercih edeceğiniz kuru üzümlerin çürük ve çok fazla ezik olmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü pişme işlemi gerçekleştikten sonra üzümler şişeceği için tanelerin düzgün görünmesi hoşafında görsel açıdan daha iyi olmasını sağlar.

Akşamdan güzelce yıkayıp ılık suda bekletmiş olduğunuz kuru üzümleri derin bir tencereye alın. 5-6 kase bir üzüm hoşafı için 250 gram kuru üzüm size yeterli gelecektir. Tencerede ki kuru üzümlerin üzerine 6 kase soğuk su ekleyin ve  ocağın altını açın. Tencerede ki su kaynamaya başladığında ocağı altını kısın ve yavaş bir şekilde kaynamasını sağlayın. Bir süre sonra üzümler şişmeye başlayacaktır. Bu aşamada dilerseniz üzüm hoşafının içerisine 3-4 adet karanfil ekleyebilirsiniz. Karanfil ile de 7-8 dakika daha kaynatmış olduğunuz üzüm hoşafının tadına mutlaka bakım. Üzümde ki şeker oranı size yeterli geliyorsa toz şeker eklemeyin. Fakat daha tatlı bir üzüm hoşafı seviyorsanız damak tadınıza göre toz şeker ekleyebilirsiniz. Tadı da istediğiniz aromaya ulaştıktan sonra yapmanız gereken şey su ve tane oranını dengelemek olmalıdır. Üzüm hoşafı nasıl yapılır sorusunda önemli püf noktalardan biri de hoşaftaki su miktarının tane miktarına göre birazcık daha fazla olmasıdır. Bunun için denge hoşafı kaşığa aldığınızda 2-3 tanenin yanı sıra geri kalanın hoşaf suyu olmasıdır. Su kıvamını da bu şekilde ayarladıktan sonra soğutmuş olduğunuz üzüm hoşafını şık kaselerde servis edebilirsiniz. Hatırlatmakta kesinlikle fayda var üzüm hoşafına ekstradan soğuk olması için buz eklenmemesi gerekir. Buz hoşafın tadını ve kıvamını bozacaktır.

]]>
Kuru Üzüm Hoşafı https://www.hosaf.gen.tr/kuru-uzum-hosafi.html Sun, 25 Nov 2018 19:06:25 +0000 Kuru Üzüm Hoşafı, Doğup büyüdüğümüz yörelerde, eskiden kuru yemiş denilince; birer şifa kaynağı olan ve akla ilk gelen dut kurusu, kuru üzüm, kayısı kurusu ve bunun gibi doğal ortamlarda yetişen ve işlenmemiş, fa Kuru Üzüm Hoşafı, Doğup büyüdüğümüz yörelerde, eskiden kuru yemiş denilince; birer şifa kaynağı olan ve akla ilk gelen dut kurusu, kuru üzüm, kayısı kurusu ve bunun gibi doğal ortamlarda yetişen ve işlenmemiş, fakat kurutulmuş meyveler gelirdi. Hele kuru üzümün yerini tutacak, onun kadar şifa kaynağı olan başka bir şey olmazdı. Kara üzümün güneş altında ve doğal ortamda kurutulmuş haliyle tüketilmesinin faydaları herkesin malumudur. Kış günleri vücudu sıcak tutması, vücudu zinde kılması ve vücudun en büyük ihtiyacı olan kanı yapması kuru üzümün en büyük faydalarıdır. 

Kuru Üzüm Hoşafı Faydaları: 

 • Vücudu aşırı derecede yorgun ve bitkin düşen kişiler kuru üzüm hoşafı içilmelidir.
 • Kuru üzüm hoşafı verem ile basura iyi gelmekte, adet kanını söktürüp, öksürüğü kesmekte ve kireçlenmeyi de önlemektedir.
 • Damar sertliği için kuru üzüm hoşafı içilir.
 • Sara hastalığına karşı kuru üzüm hoşafı iyi gelmektedir.
 • Üzüm kaynatılması ile elde edilen suyundan içilmesi vücut yağlarının erimesine, kanın temizlenmesine, vücutta biriken zararlı toksinlerin dışarı atılmasına, yağlı bileşiklerin kılcal damarlarda birikmesini önleyip, kanı sulandırarak kalp damar sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.
 • Amerika’da 2005 senesinde yapılan bir araştırmada üzüm suyunun beyin hücrelerini koruyabileceği belirtilmiştir. (Shukitt-Hale ve ark. 2006).

Kuru Üzüm Hoşafı Yapılması:

 • 1 çay bardağı (70 gr kadar) kuru üzüm 
 • 100 gram toz şeker 
 • 1 Litre soğuk su 
Kuru Üzüm Hoşafının Yapılışı: 70 gram kuru üzümü, ılık su içinde 5 dakika dinlendirip, süzgece alarak yıkanır. Ocak üzerine konulan tencere içine, kuru üzümleri ve 1 litre soğuk suyu koyup, karıştırılır. Tencerede kuru üzümle su karışımı kaynamaya başlayınca, kapağını hafif aralık bırakıp kapatılır ve ateşin ısısını düşük seviyeye getirilir. 10-15 dakika kadar sonra üzümler yumuşar. 100 gram toz şekeri (şekerin miktarını damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz.) karışıma ilave edip karıştırılır. Bütün bu karışımlar 3 dakika kadar daha kaynatılıp ocaktan indirilir, soğumaya bırakılır. Hoşafınız hazır olmuştur.  Soğuk olarak servis edin.

]]>
Elma Hoşafı https://www.hosaf.gen.tr/elma-hosafi.html Mon, 26 Nov 2018 06:21:21 +0000 Elma hoşafı; Aşırı soğuk ortamlara karşı dayanıklı olan fakat kurak ve aşırı sıcak ortamlarda yetişemeyen meyve çeşididir. Elma meyvesinin anayurdu Orta Asya olduğu bilinir. besin değeri bakımından oldukça zengin yapıya Elma hoşafı; Aşırı soğuk ortamlara karşı dayanıklı olan fakat kurak ve aşırı sıcak ortamlarda yetişemeyen meyve çeşididir. Elma meyvesinin anayurdu Orta Asya olduğu bilinir. besin değeri bakımından oldukça zengin yapıya sahiptir. Elmanın bir çok çeşidi bulunmaktadır. Elma da diğer meyveler gibi bir çok alanda kullanımı bulunur. Kullanıldığı alanlar reçel yapımı, tatlı, hoşaf ve pasta yapımında kullanılır. Elma hoşafı yaz aylarının en serin ve ferahlatıcı içeceklerinden biridir.

Elma hoşafı ve faydaları
 • Metabolizma faaliyetlerini düzenleyerek bağırsakların çalışmasını hızlandırarak sindirimi kolaylaştırır.
 • Mide de meydana gelen rahatsızlıkları giderici etkiye sahiptir.
 • Böbreklerin düzenli çalışarak boşaltım sisteminin düzenini sağlar.
 • Kalbi koruyucu etkiye sahiptir.
 • Hem kabukları hem de kendi cilde iyi gelir.
 • Kanser hastalıklarına karşı koruyucu etkiye sahiptir.
 • İçerisinde bulunan vitamin ve mineral bakımından vücuda güç kazandırır.
 • Zihinsel yorgunluğun atılmasını sağlar.
 • Elma hoşafında bulunan A ve C  vitaminleri cilt ve kemik sağlığını kontrol altına alır.
 • Yapısında bulundurduğu kalsiyum, demir, potasyum, manganez gibi mineraller vücut fonksiyonlarının sağlık işleyişin de rol alır.
Elma hoşafı nasıl yapılır
 • 4 adet elma
 • 2 litre su
 • 5 adet karanfil
 • bir tutam tarçın
 • 2 su bardağı toz şeker
Hazırlanışı: Elmaları bol su ile yıkamalıyız. Yıkadıktan sonra kabuklarını soyarak küp küp şeklinde doğrayarak dilimlerin çok büyük olmamasına dikkat edilmelidir. Orta boy bir tencerenin içerisine elmaları koyarak üzerine su ilave ediniz.elmalar yumuşayana kadar kısık ateşte pişiriniz. Elmalar hafif kararmaya başladığı zaman tarçın, karanfil gibi malzemeleri üzerine dökerek şeker eriyinceye kadar karıştırmalıyız. Kaynama olayı bittikten sonra artık bu karışımı oda sıcaklığın da muhafaza etmeliyiz. Oda sıcaklığında biraz soğuduktan sonra buzdolabına alarak soğumasını bekleyiniz. 
]]>
Üzüm Hoşafı https://www.hosaf.gen.tr/uzum-hosafi.html Mon, 26 Nov 2018 20:34:29 +0000 Üzüm hoşafı; Sıcak yaz aylarında bir kase buz gibi hoşafa neredeyse hiç kimse hayır diyemez. Helede ramazan ayında isek iftar sofralarının vazgeçilmezidir. Hoşaf bir çok taze ve kuru meyvelerden hoşaf hazırlayıp tüketebiliri Üzüm hoşafı; Sıcak yaz aylarında bir kase buz gibi hoşafa neredeyse hiç kimse hayır diyemez. Helede ramazan ayında isek iftar sofralarının vazgeçilmezidir. Hoşaf bir çok taze ve kuru meyvelerden hoşaf hazırlayıp tüketebiliriz. Bir çok hoşaf çeşiti olmasına rağmen hoşaf denilince ilk akla üzüm hoşafı gelmektedir. Ayrıca hazır alıp tükettiğimiz meyve nektarileri veya diğer içecekler insan sağlığı için pek faydalı değildir. Bu nedenle  hazır içecekler yerine meyve hoşafları hazırlayıp tüketmek hem sağlığa faydalıdır hemde çok daha hijyeniktir. Çocuklarımız içinde oldukça faydalı bir içecektir. Açıkçası benim vazgeçilmezi üzüm hoşafıdır ve bu nedenle sizlerle üzüm hoşafı tarifini paylaşmayı tercih ettim. 

Ayrıca menüde kuru fasulye, bulgur pilavı veya makarna gibi yemekler varsa yanına mutlaka üzüm hoşafını denemenizi tavsiye ederim. Denemek isteyenler paylaşmış olduğum tarife uyarak enfes bir lezzet elde edecektir.

Üzüm hoşafı için gerekli malzemeler
 • 2,5 su bardağı kuru üzüm,
 • 1,5 litre su,
 • 1,5 çay bardağı toz şeker,
 • 1 adet kabuk tarçın,
 • 5-6 adet karanfil,
Üzüm hoşafı hazırlanışı

Öncelikle üzümlerin çekirdeklerini temizleyip ılık su ile bir güzel yıkayıp 5-10 dakika kadar soğuk suda bekletin. Bu tarif kuru üzüm için geçerlidir. Siz taze üzümde kullanabilirsiniz onu his ıslatmadan kaynayan suyun içerisine atıp sadece beş dakika kaynatarak hazırlayabilirsiniz. Kuru üzümler suda ıslanıncaya kadar biz derin bir tencereye suyu koyup iyice kaynatıyoruz ardından kaynayan suya soğuk suda beklettiğimiz üzümleri süzüp ekliyoruz. Daha sonra elinizde varsa tel süzgeç yoksa temiz bir tülbent içerisine karanfilleri ve kabuk tarçını koyup tülbentin uzu tencerenin dışında kalacak şekilde hoşafın içerisine ekliyoruz. Daha sonra üzümler irileşip yumuşayıncaya kadar yaklaşık 15-20 dakika kaynatıyoruz. Daha sonra töz şekeri ilave edip bir taşım daha kaynattığımız hoşafı ocaktan indirebiliriz. Ocaktan indirdiğimiz hoşafı oda sıcaklığında soğuması için bir kenara alıyoruz. Soğuyan hoşafın içerisinden tülbent içerisindeki karanfil ve kabuk tarçını tencereden alıp buz gibi soğuması için buz dolabına alıyoruz. Ardından hazırlayıp soğuttuğumuz hoşafı servis kasesine alıp içerisine mevsim meyvesi dilimleyerek servis yapabiliriz. Afiyet olsun.
]]>
Erik Hoşafı Nasıl Yapılır https://www.hosaf.gen.tr/erik-hosafi-nasil-yapilir.html Mon, 26 Nov 2018 21:51:32 +0000 Erik Hoşafı Nasıl Yapılır, Erik hoşafı, eriklerin kurutulup şekerli suda eriğin rengini suya verinceye kadar kaynatılmış halidir. Hoşaf ise, şeker şurubunda meyvelerin dilimli yada tüm olarak kaynatılıp genelde yemek esnası Erik Hoşafı Nasıl Yapılır, Erik hoşafı, eriklerin kurutulup şekerli suda eriğin rengini suya verinceye kadar kaynatılmış halidir. Hoşaf ise, şeker şurubunda meyvelerin dilimli yada tüm olarak kaynatılıp genelde yemek esnasında soğuk olarak tüketilen yada hafif tatlı olan meyvelerdir. Sıcak yaz günlerinde ve özellikle Ramazan ayının vazgeçilmez bir parçası olarak karşımıza çıkmaktadır.

Erik Hoşafı Nasıl Yapılır, Yapım aşamaları Nelerdir
 • 1 kg kırmızı erik
 • 6 yemek kaşığı şeker
 • 1,5 litre su
 • Kuru karanfil - isteğe göre
 • 1 adet çubuk tarçın - isteğe göre
Erikler soğuk suda iyice yıkanır. Çekirdeklerinden ayırıp bir tencereye doğranır. Üzerine su ilave edip ocağa konulur. Kaynayıp erikler yumuşak olunca şekeri ilave edilir. İyice kaynayıp suya rengini verince ocaktan indirilir. İsteğe göre biraz soğuduktan sonra kaselere konulurken karanfil ve kabuk tarçın ilavesi yapılabilir. Soğuması için buzdolabında bir süre bekletilir ve daha sonra servis edilir. 
]]>
Taze Kayısı Hoşafı https://www.hosaf.gen.tr/taze-kayisi-hosafi.html Tue, 27 Nov 2018 16:16:11 +0000 Taze kayısı hoşafı, dalından yeni koparılmış olan kayısıların işlem görmesi ile elde edilen kayısı hoşafı oldukça lezzetli bir  tada sahiptir. Vücuda bir çok faydası bulunan kayısı hoşafının yapımı oldukça ba Taze kayısı hoşafı, dalından yeni koparılmış olan kayısıların işlem görmesi ile elde edilen kayısı hoşafı oldukça lezzetli bir  tada sahiptir. Vücuda bir çok faydası bulunan kayısı hoşafının yapımı oldukça basittir ve fazla bir zaman gerektirmez. Her mevsim elde edilebilme özelliğine sahip olan bu  tür hoşafları sıklıkla tüketmekte büyük bir fayda vardır. Kayısı hoşafının yanı sıra kayısıdan reçel, pestil ve marmelat elde edilebilmektedir. 

Taze kayısı hoşafı sağlık açısından oldukça faydalı bir yapıya sahiptir. İçerisinde A vitamini, B vitamini, C vitamini ve P vitaminini bulunduran kayısı hoşafı vücudu besleyici bir yapıya sahiptir. İçerisinde bulunan demir sayesinde kansızlık gibi sorunların çözülmesine fayda sağlamaktadır. Bunun yanı sıra akciğer ve cilt kanseri olmak üzere meydana gelebilecek kanser hastalıklarına karşı mükemmel bir etkisi bulunmaktadır. Ayrıca taze kayısı hoşafı beynin zinde olmasını sağlayarak vücuda bol miktarda enerji vermektedir. 

Taze kayısı hoşafı yapımı için gerekli olan malzemeler nelerdir

(5 kişilik taze kayısı hoşafı için)
 • 500 gram taze kayısı 
 • Bir buçuk su bardağı kadar toz şeker
 • 6 su bardağı su
 • 2 adet karanfil
 • 1 tatlı kaşığı tarçın
Taze kayısı hoşafı nasıl yapılır

Taze kayısı hoşafı yapımı için öncelikle hoşafın yapılacağı bir kabın temin edilmesi gerekmektedir. Daha sonra taze kayısıları bol suda yıkanarak iki veya üç parçaya bölünür. İsteğe göre bütün olarak da bırakılır. Zedelenmiş veya çürümüş olan kayısıların ayıklanmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca kayısının sapı ve çöpünün ayıklanması gerekmektedir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra tencerenin içerisinde 6 bardak su bardağı su ilave edilir. Üzerine bir buçuk su bardağı toz şeker atılır. Ateş üzerine tencere alınır ve toz şekerinin iyice suda erimesi için karışım karıştırılmaya başlanır. Toz şekerin iyi bir şekilde karıştığına emin olunduktan sonra tencerenin içerisine karanfil ve tarçın ilave edilir. Bu işlemler yapıldıktan sonra kısık ateşte su kaynayana kadar beklenir.  Kaynamaya başlayan suyun içerisine taze kayısılar atılır ve on ile on beş dakika kadar pişmesi beklenir. Kayısının iyi bir şekilde piştiğinden emin olunduktan sonra tencerenin içerisinden tarçın ve karanfil alınır ve ateş kapatılır. Hoşaf ılık bir hal alana kadar beklendikten sonra  soğuması için buzdolabına konulur. Soğuma işlemi tamamlandıktan sonar taze kayısı hoşafı servise hazırdır.  Hoşafın daha lezzetli bir hal alabilmesi için hoşafın içerisinde badem veya yarım tatlı kaşığı vanilya özütü atılabilir. 
]]>
Şekersiz Hoşaf Tarifi https://www.hosaf.gen.tr/sekersiz-hosaf-tarifi.html Wed, 28 Nov 2018 04:51:59 +0000 Şekersiz Hoşaf Tarifi, genellikle alışılmış hoşaf tariflerinden farklı olarak, şeker hiç kullanılmamasına özen gösterilen bir hoşaf olma özelliğine sahiptir. Şekersiz hoşaf tarifinin amacı diyabet, obezite, kalp hastalıkl Şekersiz Hoşaf Tarifi, genellikle alışılmış hoşaf tariflerinden farklı olarak, şeker hiç kullanılmamasına özen gösterilen bir hoşaf olma özelliğine sahiptir. Şekersiz hoşaf tarifinin amacı diyabet, obezite, kalp hastalıkları gibi tehlikeli durumlara sahip olanlar için zararlı olmadığı gibi tüketilmesinde her hangi bir sakınca olmadığı belirtilmiştir. Şekersiz hoşaf tarifinin bir çok doktor ve diyetisyen tarafından tavsiye edildiğinin bilinmesi gerekmektedir.

Şekersiz Hoşaf Tarifi Malzemeler: 
 • 2 adet yeşil elma 
 • 1 adet armut
 • 30 gram kuru kayısı
 • 5-6 adet çubuk tarçın
 • Bir tutam karanfil
 • 1 adet limonun suyu
Şekersiz Hoşaf Tarifi Hazırlanışı: İlk olarak elma ve armutları küp şeklinde doğruyoruz. Öncelikle yapılacak kişi sayısına göre bir tencere seçilir 4-5 kişi için orta boy idealdir. Orta boy tencere seçildikten sonra yaklaşık olarak bir litre su döküp kaynatalım. Fokurdamaya başlayan suya elma ve armutları atalım. Onlarda biraz piştikten sonra arkasından limon suyu, çubuk tarçın, kuru kayısıları ve karanfilleri de ekledikten sonra 10 dakika kaynattıktan sonra dinlenmeye alabiliriz.

Şekersiz hoşaf tarifi yapılışı kolay olmasının yanında, dozajı abartılmadığı takdirde herhangi bir sakınca içermez. Diyabet hastalarının gönül rahatlığıyla yiyebileceği bir tarif olup şekersiz hoşaf sindirim sistemine yararı bulunmaktadır. Böylelikle şeker oranını düzenler ve günde bir defa şekersiz hoşaf tüketilmesinin bir sakıncası yoktur. Ramazan aylarında, sahur vaktinde özellikle tüketildiği taktirde şekersiz hoşafın su ihtiyacımızın çoğunu karşılamaktadır. Sadece suyunu değil tortusunun da yenilmesi önemli derecede faydalıdır. Şekersiz hoşaf tarifleri hastalar için önemli bir yer olduğunun yanında yemekten önce veya sonra tüketilmesi durumunda iştahı açacağı için mide rahatsızlığı çekilmez.
]]>
Sarı Erik Hoşafı https://www.hosaf.gen.tr/sari-erik-hosafi.html Wed, 28 Nov 2018 13:36:11 +0000 Sarı Erik Hoşafı, Sarı erik hem sağlık için faydalı hem de çok lezzetli bir meyvedir. Sade olarak yenildiği gibi meyve salatasına da konulabilmektedir. Kurutulup tüketilebilir. Ve ayrıca hoşaf ta yapılabilir. Sarı erik, yüks Sarı Erik Hoşafı, Sarı erik hem sağlık için faydalı hem de çok lezzetli bir meyvedir. Sade olarak yenildiği gibi meyve salatasına da konulabilmektedir. Kurutulup tüketilebilir. Ve ayrıca hoşaf ta yapılabilir. Sarı erik, yüksek miktarda C vitaminine sahiptir. Direncin artması için antioksidan özelliği vardır. 

Sarı Erik Hoşafı İçin Gerekli Malzemeler
 • 1/2 kg sarı erik
 • 1 su bardağı şeker
 • 4 su bardağı su
Sarı Erik Hoşafı Yapılışı

Öncelikle tencereye su ve şeker konulur. Ardından şerbet olması için kaynatılır. İçine sarı erikler ilave edilir. Sarı erikler yumuşak oluncaya kadar kaynatmaya devam edilir. İyice kaynayıp erikler yumuşak olunca ocağın altı kapatılır. Oda sıcaklığında soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra buzdolabında bekletilir. Sarı Erik Hoşafı servise hazırdır. Afiyet Olsun.
]]>
Hoşaf Komposto https://www.hosaf.gen.tr/hosaf-komposto.html Thu, 29 Nov 2018 12:23:32 +0000 Hoşaf Komposto, Taze veya kuru meyvelerin su ile kaynatılması neticesinde elde edilen bir besin maddesidir. İster meyve ile birlikte istenirse de meyvelerin püre haline getirilip süzülmesinden sonra tüketime hazır hale getirilen bu i Hoşaf Komposto, Taze veya kuru meyvelerin su ile kaynatılması neticesinde elde edilen bir besin maddesidir. İster meyve ile birlikte istenirse de meyvelerin püre haline getirilip süzülmesinden sonra tüketime hazır hale getirilen bu içecek türü sıcak veya soğuk olarak tüketilir. Sofraları süsleyen hoşaf kompostonun meyve içeriği damak zevkine göre belirlenir. Bu hususta kırmızı renkli meyvelerin tercih edilmesi görsel şölene davetiye çıkarır. Hoşaf komposto tüketimi ile birlikte sağlık açısından birçok fayda sağlanır. Bu hususta metabolizma aktif bir şekilde çalışır. Bağırsaklar işlevini düzenli olarak yerine getirir. Hal böyle olunca hazımsızlık ve kabızlık problemi ortadan kalkar. Bununla birlikte bağışıklık sistemi güçlenir. Bu değerli besin kaynağını yemeklerin yanında tükettiğinizde mide problemleri ve vücutta şişlik.oluşumunun önüne geçilir. Soğuk kış aylarında mevsim meyvelerinden veya kuru meyvelerden elde edilen hoşaf komposto sayesinde gribal enfeksiyon ile mücadele edebilirsiniz. Yaz mevsiminde tüketime hazır hale getirilen hoşaf komposto ile de buz eşliğinde sıcak havanın bunaltıcı etkisini ortadan kaldırabilirsiniz.

Hoşaf Komposto İçin Gerekli Malzemeler
 • 1 kilo vişne
 • 3 adet şeftali
 • 2 yemek kaşığı toz şeker
 • 1 adet çubuk.tarçın
 • 2 litre su
Hoşaf Komposto Hazırlanışı

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye takviye olarak hoşaf komposto tüketimini yaptığınızda vücut direncinizde artış sağlanır. Bunun için hazır hoşaf komposto almanıza gerek yok. Evde kolaylıkla yapabileceğiniz bir tarifi size sunmak istiyorum. Bahsedilen besin kaynağının hazırlanışına yönelik ilk aşama vişnelerin saplarından ayıklanmasıdır. Bunun beraberinde hazır hale getirilen vişneler ve şeftaliler yıkanır. Ardından bu malzemeler derin tencere içerisine alınır. Şeftaliyi ister bütün halinde istenirse de küçük parçalar halinde doğrayabilirsiniz. Daha sonra bu iki meyvenin üzerine su ilave edilerek ortalama yarım saat kısık ateşte pişirilir. Kaynama noktasına geldiğinde toz şeker ve çubuk tarçın ilave edilerek isteğe göre sıcak veya soğuk bir şekilde sunuma hazır hale getirilir. Afiyet olsun.
]]>
Evde Hoşaf Yapımı https://www.hosaf.gen.tr/evde-hosaf-yapimi.html Thu, 29 Nov 2018 13:44:31 +0000 Evde hoşaf yapımı, Genellikle hanımların hazır ve katkılı içecekler yerine evlerinde doğal olarak hoşaf yapmaları gün geçtikçe artmaktadır. Hoşaf kuru meyveleri suda kaynatarak elde ettiğimiz geleneksel içeceklerimiz d Evde hoşaf yapımı, Genellikle hanımların hazır ve katkılı içecekler yerine evlerinde doğal olarak hoşaf yapmaları gün geçtikçe artmaktadır. Hoşaf kuru meyveleri suda kaynatarak elde ettiğimiz geleneksel içeceklerimiz dendir. Kültürümüz de geçmişimiz olan Osmanlı devletine kadar dayanmaktadır. Yapılışı açısından kolay ve zahmetsiz olan hoşaf yapımının öğrenilmesi halinde günümüzde bilmeyen veya yapmak için kendine güvenemeyen ev hanımları da zaman kaybetmeden hoşaf yapımına başlayacaklardır. Hoşaf yapımı kuru meyvelerden olduğu için bu meyvelerin içerisinde ki yüksek besin değerleri kişinin günlük enerjisini ve sindirim sistemini güçlendirecektir. Genellikle ramazan aylarında daha çok tercih ettiğimiz hoşaflar direncimizi normal seviyelerde tutacaktır. 

Evde hoşaf nasıl yapılır

Hoşafın yapılacağı meyveler bir tencerenin içerisine konur. Hoşafın taşmaması için tencerenin üzerinde  pay bırakılacak şekilde tamamen su ile doldurulur. Meyvelerin türlerine göre şeker ilave edilir. Tencereyi ateşin üzerine bırakarak kaynaması sağlanır. Kaynama işlemi gerçekleşirken meyvelerin tencereye yapışmaması için arada kaşık yardımı ile karıştırılmalıdır. Kaynama işlemi tamamlandıktan sonra hoşaf tenceresini serin yere kaldırarak ılınması sağlanmalıdır. Katı ve kuru meyvelerden hoşaf yapılacağı zaman,meyvelerin daha önceden kaynatılması yada sıcak suda ıslanması gerekmektedir. Daha önceden kaynatılan meyveler hoşaf yapımında daha yumuşak olacak ve suyunun daha çok olması sağlanacaktır.

Hoşaf nasıl saklanır
 • Yapımı bitmiş olan hoşafı tencereden alınıp cam kavanozlar içerisine konur. Cam kavanozlar içerisinde bozulmadan uzun ömürlü olarak durabilmesi için serin bir yerde muhafaza edilmesi gerekir. Ortamın çok soğuk ve çok sıcak olmaması şarttır. Soğuk ortamda hoşaf donacak ve tadı bozulacaktır. Sıcak ortam da ise hoşaf ekşiyerek bozulacaktır.
 • Hoşaf kuru meyvelerden olduğu üzere, bu meyvelerin her mevsimde  bulunmaması gibi durumlarda daha önceden temin edilerek derin dondurucularda saklanabilmektedir. Dilenildiği zaman donduruculardan alınarak zaman kaybetmeden hoşaf yapılabilir.
 • Hoşafın daha muazzam ve lezzetli kalabilmesi için saklama yapılan ortamın ışık veya güneş ısısı almaması gerekir. Karanlık ve serin yerde saklanan hoşafın tadı apayrı bir şekilde durmaktadır.
Evde hoşaf yapımı ile artık çok kolay bir yöntemle organik şekilde enerji içeceğimizi yapmış bulunmaktayız. Genellikle yazın sıcak günlerde daha çok tüketilen hoşaflar, kişilere enerji vereceği gibi hanımların ise yemeklerinin yanında içecek olarak kolayca sunum yapmaları için çok basit bir yöntemle hazır hale gelmiş olacaktır.
]]>
Hoşaf Kaç Kalori https://www.hosaf.gen.tr/hosaf-kac-kalori.html Fri, 30 Nov 2018 10:39:24 +0000 Hoşaf Kaç Kalori, Hoşafların kalorileri genellikle şeker oranlarına göre farklılıklar göstermektedir. Hoşaf taze meyvelerin şekerli su ile kaynatılması sonucu meydana gelmektedir.Genellikle yaz ve kış ayla
Hoşaf Kaç Kalori, Hoşafların kalorileri genellikle şeker oranlarına göre farklılıklar göstermektedir. Hoşaf taze meyvelerin şekerli su ile kaynatılması sonucu meydana gelmektedir.Genellikle yaz ve kış aylarında tüketilir.Taze olarak tüketildiği gibi cam kavanozlarda saklanarak da tüketilmektedir.Hoşafın sindirim sistemi üzerinde etkisi fazladır.Vücuttan zararlı toksinlerin atılmasını sağlarken metabolizmayı da hızlandırıcı etkiye sahiptir.

Hoşaf kaç kalori sorusuna hoşaflar çeşitli meyvelerden yapılmaktadır ve kalori oranı da kullanılan meyve ye göre değişim göstermektedir şeklinde cevap verilebilir. Diyet yapan bireyler meyve oranı fazla olan meyveleri tüketirken dikkat etmeleri, yaptıkları hoşafa kullandıkları meyve ye göre şeker oranını ayarlamalıdırlar.Bunun yanında şeker oranı az kullandıkları meyvelerde daha hızlı ve sağlıklı kilo verme imkanı da elde etmiş olurlar.

Meyvelerin şeker oranlarına göre hoşaf kalori hesaplamaları

Genellikle bir kase hoşaf da 200 kalori bulunmaktadır. Bunun nedeni ise içerinde mevcut olan besin değeri ve kaynatılmış olan şeker oranından kaynaklanmaktadır.

Vişnenin 200 gr yaklaşık olarak  125 kalori vardır.Vişnenin içerisinde C vitamini, folik asit, potasyum ve lif oldukça fazla miktarda bulunmaktadır.Şeker oranı yüksek olan bu meyvenin her ne kadar kalorisi az olsa da diyet yapanlarda ya da şeker hastalarında bir kaseden fazla tüketilmeleri çokta sağlıklı değildir.

Şeftali, C vitamini,lif  bakımından zengin bir meyvedir. Şeftali hoşafında 130 kalori bulunmaktadır.Vişne ile hemen hemen aynı kalori oranına sahip bir meyvedir.Diyet yapan zayıflamak isteyen bireylerden daha çok kilo almak isteyen bireylerin tüketmesi gereken bir içecektir.

Erik, besin değeri yüksek olan meyve bir de şekerli su  ile birleşince bir kase hoşafın kalorisi 150'ye  denk gelmektedir. Antioksidan değeri yüksek olan erik sade olarak tüketildiğinde  oldukça düşük kalorisi vardır.

Elma,  B ve C vitaminlerini içermek yanında lif  bakımından da zengin bir besin kaynağıdır.Genel olarak tüketimde kalorisi düşük olduğundan dolayı hoşafın da kalorisi oldukça düşüktür.Ortalama bir kase hoşaf da yaklaşık 60 kalori vardır.

Kayısı,  yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi olan kayısıda 200 gr'da yaklaşık olarak 70 kalori vardır.Bir kase kayısı hoşafın da yaklaşık 120 kalori bulunmaktadır. Besin değeri oldukça yüksek olan kayısı sindirim sistemini de düzenlemektedir.
]]>
Hoşaf Nasıl Yapılır https://www.hosaf.gen.tr/hosaf-nasil-yapilir.html Sat, 01 Dec 2018 09:44:37 +0000 Hoşaf Nasıl yapılır; kuru meyvelerin kaynatılıp şeker ile tatlandırılarak yapılan hoşafın bir çok yöreye göre tarifi vardır. Özellikle sıcak aylarda soğuk olarak içilen hoşafın, serinletici ve enerji vericiliği vardır. Hoşaf Nasıl yapılır; kuru meyvelerin kaynatılıp şeker ile tatlandırılarak yapılan hoşafın bir çok yöreye göre tarifi vardır. Özellikle sıcak aylarda soğuk olarak içilen hoşafın, serinletici ve enerji vericiliği vardır. Hoşaf kültürü ülkemize Osmanlı zamanından bu yana yansımakta olup, bir çok devlet adamının severek tükettiği tatlı içecekler arasındadır. Osmanlı dönemindeki yemek kültüründe yemek sonrası hoşaf içimi ile yemek bitirilir, özellikle ise ramazan ayında, iftar ve sahur vakitlerinde pilav, et gibi kuru yemeklerin arkasından hoşaf içilirmiş. Hoşaf yapımı için kurutulmuş taze meyvelerin kullanılması gerekmektedir. Sağlık açısından da çok faydalı olan hoşafın nasıl yapıldığını bilmek gerekir. 

Hoşaf Nasıl Yapılır; 
 • Yarım kilo kadar yıkanıp doğranmış meyve kurusu 
 • 1,5 litre su 
 • Yarım kilo kadar toz şeker
 • Kabuk tarçın parçaları
 • Tane karanfil 
 • Taze reyhan yaprakları
 • Limon 
Uygun büyüklükteki bir kap içerisine su konulup üzerine şeker katılarak karıştırılır. Karıştırılan şekerli su kaynayıp şeker iyice eridikten sonra kuru meyve parçaları kaynayan şekerli suya atılıp kaynatma işlemine devam edilir. Kaynama, kuru meyve kabuklarının çatlayana kadar devam ettirilir. Daha sonra üzerine tarçın, reyhan, karanfil, limon suyu sıkılır. Kuru meyve kabuklarının pişip pişmediği kontrol edildikten sonra hoşaf soğutularak servis edilir. 
]]>
Vişne Hoşafı https://www.hosaf.gen.tr/visne-hosafi.html Sat, 01 Dec 2018 18:42:30 +0000 Vişne Hoşafı, Yazın taze olarak yapılabileceği gibi yaz mevsimde toplanıp derin dondurucuda saklandığı takdirde kışında hazırlanabilen vişne hoşafı bir çok kişi tarafından oldukça severek tüketilir. Özellikle de ramazan Vişne Hoşafı, Yazın taze olarak yapılabileceği gibi yaz mevsimde toplanıp derin dondurucuda saklandığı takdirde kışında hazırlanabilen vişne hoşafı bir çok kişi tarafından oldukça severek tüketilir. Özellikle de ramazanın gelmesiyle ramazan sofralarını renklendiren bu hoşaf çeşidi ekşi ve buruk bir tada sahip olması sayesinde birçok kişinin damak tadına hitap eder. Aynı zamanda oldukça az kaloriye sahip olmasından dolayı gönül rahatlığı ile tüketilebilir. Bu hoşaf çeşidi yaz aylarında da buz gibi tüketildiği zaman insanın içini ferahlatacak serinlik vermesi bakımından her yemeğin yanında oldukça yaygın tüketilir. Davet yemeklerinde de mükemmel görünüşü ve lezzeti ile göz dolduran vişne hoşafının hazırlanışı da çok basittir.  

Vişne hoşafı faydaları, vişne sağlık açısından oldukça faydalı bir meyve olması bakımından vişne hoşafı da aynı etkilere sahiptir. Vişne hoşafı ilk en başta mide ve sindirim sistemi açısından son derece faydalıdır. Midenin çalışma fonksiyonlarını desteklemekle beraber karaciğer açısından da oldukça faydalı olan vişne hoşafı vücuttaki fazlalık suyun dışarı atılmasını sağlar. Antioksidan içeriği zengin olması sayesinde vişne hoşafı kolon kanserine karşı vücudun korunmasına yardımcı olur. Aynı zamanda bu hoşaf şeker oranının düşük olması sayesinde kan şekerinin yükselmesine neden olmaz. Mayhoş bir tada sahip olan bu hoşaf kalp sağlığı açısından da oldukça faydalı olmakla beraber vücuttan mikropları temizler ve vücut hücrelerinin yenilenmesine katkı sağlar.

Vişne hoşafı yapımında gerekli malzemeler
 • 2 litre su 
 • 3 su bardağı toz şeker 
 • 1 buçuk kg vişne 
 • 4-5 damla limon suyu 
Vişne hoşafı hazırlanışı: 

Öncelikle vişneleri saplarından ayırıp geniş bir kabın içerinde iyice yıkayın. Ardından bir tencerenin içerisine 2 litre su ilave edip tencereyi ocağa alarak kaynamaya bırakın. Su kaynadığında ise yıkadığınız vişneleri suyun içerisine ekleyecek üzerine toz şekeri de ilave edip karıştırın. Bu şekilde 10-15 dakika daha kaynattıktan sonra üzerine birkaç lamla limon suyu damlattığınız zaman vişne hoşafı hazır demektir. Vişne hoşafını soğuduğu zaman buzdolabına kaldırarak iyice soğutulmuş şekilde servis kaselerine doldurarak servis yapılması daha güzel olur. Vişne hoşafını dondurulmuş vişneden yapacak olursanız yapacağınız işlem taze vişneler ile aynı şekildedir. Aynı zamanda mevsiminde aldığınız vişnelerin fazlalığını buzdolabı poşetine doldurup derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Böylece vişne kompostosunu vişnenin henüz çıkmadığı her mevsim tüketmenin keyfini yaşayabilirsiniz.
]]>
Oktay Usta Hoşaf Tarifi https://www.hosaf.gen.tr/oktay-usta-hosaf-tarifi.html Sun, 02 Dec 2018 13:40:48 +0000 Oktay Usta hoşaf tarifi, özellikle ramazan ayında iftardan sonra hafif tatlı ihtiyacı duyanlar için benzersiz bir seçenektir. İçerdiği az miktarda şeker meyvenin enerjisi ve tadı, ve suyunun yarattığı damaktaki hoş tat hoşaf Oktay Usta hoşaf tarifi, özellikle ramazan ayında iftardan sonra hafif tatlı ihtiyacı duyanlar için benzersiz bir seçenektir. İçerdiği az miktarda şeker meyvenin enerjisi ve tadı, ve suyunun yarattığı damaktaki hoş tat hoşaf tatlısını Türk mutfağının vazgeçilmez tatlılarından biri yapmıştır. Ayrıca hoşaf yapmak oldukça kolay ve ucuzdur. İyi bir hoşaf yapmak için Oktay Usta hoşaf tariflerine göz atmak yararlı olur. 

Hoşaf bir çok meyveden tek tek yapılabileceği gibi farklı meyvelerin bir arada kullanılması ile de yapılabilir. Kuru üzüm ve kayısı bu meyvelerden genellikle en çok kullanılan ikisidir. Bunların dışında armut, ayva, erik ve elma gibi şeker ihtivası yüksek meyveler tercih edilebilir. Oktay Usta hoşaf tariflerinden en popüler olanı aşağıdaki gibidir.

Kayısı hosafı için gerekli malzemeler
 • 1 kg kuru kayısı
 • 400 gram toz şeker 
 • 2 litre su 
Kayısı hosafı hazırlanışı

Bir tencereye su ile şeker alınır ve kaynayana kadar yüksek ateşte karıştırılır. Kaynama anında çekirdeği alınmış ve yıkanmış kayısılar suya bırakılır ve 15 dakika kadar ara ara karıştırılır. Ardından ılınıncaya kadar bir kenara alınır ve soğuk servis edilir. 

Oktay Usta hoşaf tariflerinde diğer meyvelerle yapılan hoşaflarda hemen hemen aynı şekildedir. Meyvenin şeker oranına ve sertliğine göre şeker ve pişirme oranını göz kararı ayarlamak mümkündür. Ayrıca bir kaç çeşit meyvenin bir arada kullanılarak hoşaf yapılması lezzet olarak daha sıra dışı deneyimler sunabilir.
]]>
Kuru Üzüm Hoşafı Nasıl Yapılır https://www.hosaf.gen.tr/kuru-uzum-hosafi-nasil-yapilir.html Mon, 03 Dec 2018 10:22:58 +0000 Kuru Üzüm Hoşafı Nasıl Yapılır: Hoşaf denince, ilk akla gelen mübarek Ramazan ayıdır. Sahurda, iftarda yenen ev erişteleri, pilav, kuskus ve mantıdır. Günlük hayatımızda da sofraların vazgeçilmezidir. Çekirdek Kuru Üzüm Hoşafı Nasıl Yapılır: Hoşaf denince, ilk akla gelen mübarek Ramazan ayıdır. Sahurda, iftarda yenen ev erişteleri, pilav, kuskus ve mantıdır. Günlük hayatımızda da sofraların vazgeçilmezidir. Çekirdekli, çekirdeksiz tüm kuru üzümden hoşaf yapılır. Sağlıklı bir karaciğere sahip olmak istiyorsak mutlaka kuru üzüm hoşafı tüketmeliyiz. Kuru üzümde bulunan vitamin ve mineraller tam bir antioksidan etkisi göstererek birçok sağlık problemine çare olur. Kemik sağlığına, göz sağlığına, sindirim sisteminin çalışmasına, demir eksikliğine çok iyi gelmektedir. Diyet listelerin en önemli ara öğün gıdasıdır. Çayın yanında ikram olarak sunulur, iyi bir atıştırmalıktır. Sofralarımızda sıkça tükettiğimiz üzüm hoşafı, sindirim sistemini düzenleyen kolaylaştıran besin değerlerimizdendir. Yemeklerin yanında içecek olarak, genellikle soğuk olarak, severek tüketilen kuru üzüm hoşafı, kötü kolesterolü düşürerek sağlığımız için faydalı tüketim malzemesidir. Kuru üzüm hoşafı, yaş üzümün sağlığımız için, sağladığı faydaların aynı özelliklerini taşımaktadır. Bu nedenle sofralarımızdan eksik etmemeliyiz.

Kuru Üzüm Hoşafı Nasıl Yapılır, Malzemeleri

 • 2 bardak kuru üzüm
 • 6 bardak su
 • 1 çay bardağı toz şeker
 • 2 adet karanfil

Kuru Üzüm Hoşafı Nasıl Yapılır: Ayırdığımız iki bardak kuru üzümü çöplerinden öncelikle temizlememiz gerekmektedir. Bunun için çukur kap içerisine iki bardak kuru üzümü boşaltılır ve üzerine çıkacak şekilde su ilave ederiz. Biraz bekleyerek yumuşayan üzümlerden çöplerin su yüzüne çıkması beklenir. Çıkmayan çöpler elle temizlenir. Kuru üzümler çöplerinden tam arındırmak ve temizlenmesi için iyice yıkanır. Daha sonra süzülerek pişirilecek tencerenin içerisine konur. Tencereye konan kuru üzümler, üzerine 6 bardak su ilave edilerek kaynamaya bırakılır. Karanfiller de tencereye konur ve tencerenin kapağı kapatılır. Haşlanan kuru üzümlerin üzerine bir çay bardağı toz şeker boşaltılır ve kısık ateşte kaynamaya bırakılırken yavaş yavaş karıştırılır. Eğer hoşafın rengi daha kırmızı olsun istenirse, çay kaşığının ucuyla gıda boyası eklenir. Piştiğine karar verdiğimiz kuru üzüm hoşafı oda sıcaklığında soğumaya soğumaya bırakılır. Kuru üzüm hoşafı, oda sıcaklığında ılındıktan sonra buzdolabında iyice soğumaya terk edilir. Soğuyan kuru üzüm hoşafı kaselerde veya bardakta servis yapılarak masadaki yerini alır. Afiyet olsun.

]]>
Kayısı Hoşafı https://www.hosaf.gen.tr/kayisi-hosafi.html Mon, 03 Dec 2018 20:19:10 +0000 Kayısı Hoşafı, hoşaf geleneksel Türk mutfağımızın vazgeçilmezleri arasında yer alır. Günümüz itibari ile neredeyse unutulmaya yüz tutmuş hoşaf tariflerinden biri olan kayısı hoşafı neredeyse ameliyat sonras Kayısı Hoşafı, hoşaf geleneksel Türk mutfağımızın vazgeçilmezleri arasında yer alır. Günümüz itibari ile neredeyse unutulmaya yüz tutmuş hoşaf tariflerinden biri olan kayısı hoşafı neredeyse ameliyat sonrası yada kabızlık sıkıntısı olanlar dışında pek fazla tüketilmemektedir. Oysa ki pek çok gazlı ve katkı maddeli soğuk içecekten kıyaslanamayacak derece değerlidir. Eski zamanlarda tüm sofralarda kayısı hoşafı veya üzüm hoşafı mutlaka bulunur ve bu hoşaflar ile serinlenirdi. Türk mutfak kültüründe çok önemli bir yeri olan kayısı hoşafı, mutfağı tamamlayan hem görsel hem lezzet, hem de sağlık açısından eşi benzeri bulunmayan bir yiyecektir. 

Kayısı hoşafı kuru kayısıdan yapılan bir hoşaf çeşidi olup meyve kuru değilse yapılan hoşaf değil, komposto olur. Bu bakımdan iyi bir kayısı hoşafı için gereken şey kurutulmuş kayısıdır. Osmanlı zamanında ziyafet sofralarının sonunda tatlı niyetine mutlaka kayısı hoşafı yada diğer hoşaf çeşitleri verilirdi. 

Kayısı hoşafı, şekerpare, ve zerdali kurusu gibi kayısı çeşitlerinden yapılır. Kuru kayısıdan yapılan kayısı hoşafında C vitamini dışında kalan diğer besin ögeleri oldukça fazladır. Kayısı hoşafı, demir, kalsiyum, çinko ve E vitamini açısından oldukça zengindir. Ayrıca kurutulmuş bir meyve olması sebebi ile içeriğindeki şeker oranı da oldukça fazladır. 

Kayısı hoşafı için gereken malzemeler;

 • 250-300 gram kadar kuru kayısı
 • Damak tadınız ölçüsünde toz şeker
 • 3-4 adet çubuk tarçın
 • 3-4 adet karanfil
 • 10-15 adet kayısıdan çıkarılmış çiğ badem
 • 3-4 damla limon suyu
 • ve 1.5 litre içme suyu

Kayısı hoşafı yapılışı;

Kayısı hoşafı yapmak için kayısıları 1 gece önceden ılık su ile ıslatın. Böylece kurutma esnasında içine yerleşmiş toz ve zararlı artıklar da temizlenmiş olacaktır.

Ertesi gün tekrar yıkayıp süzülmüş kayısıları bir tencereye alın ve suyunu ekleyin. Kaynama başlayan kayısılara damak tadınız ölçüsünde toz şeker ekleyin ve karıştırın. Çiğ bademleri, çubuk tarçın ve karanfili ekledikten sonra 10 dakika daha kısık ateşte kaynatın. Kayısı hoşafına son olarak limon suyunu da ekledikten sonra 5 dakika daha kaynatın ve ağzı kapalı halde soğumaya bırakın. Tencerenin iyice soğuduğuna emin olduktan sonra kayısı hoşafını buzdolabında en az 2-3 saat kadar soğutun. Daha sonra şık kaselerde servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun. 

]]>
Vişne Hoşafı Nasıl Yapılır https://www.hosaf.gen.tr/visne-hosafi-nasil-yapilir.html Mon, 03 Dec 2018 21:24:29 +0000 Vişne Hoşafı Nasıl Yapılır, vişne hoşafı büyük küçük herkesin en çok severek tükettiği içeceklerden bir tanesidir. Vişne hoşafı mevsiminde iken tazesinden, kurusundan ya da dondurulmuş vişneden hazırlanabilmektedir. Pek Vişne Hoşafı Nasıl Yapılır, vişne hoşafı büyük küçük herkesin en çok severek tükettiği içeceklerden bir tanesidir. Vişne hoşafı mevsiminde iken tazesinden, kurusundan ya da dondurulmuş vişneden hazırlanabilmektedir. Pek çok hamarat hanım yaz ayında aldığı vişneleri kış hazırlığı olarak buzlukta dondurur veya kurutur. Mevsiminde aldığımız vişneden aynı zamanda kış hazırlığı olarak reçel hazırlayabiliriz. Vişne ile hazırlanmış olan komposto hem çok sağlıklı hem de avantajlı olmaktadır. Hazır olan vişne suyu yerine evinizde kendinizin hazırladığı vişne kompostosu çok daha sağlıklıdır. Ayrıca yaz aylarında sıcaktan bunaldığınız vakit buzdolabında elinizin altında hazır olarak bulunan vişne kompostosu ile içiniz ferahlarken, aynı zamanda akşam yemeklerinde tüketebilirsiniz. Yapılışı oldukça basit ve pratik olan vişne hoşafı en güzel meyve suyu çeşitlerinden bir tanesidir. Ayrıca vişne hoşafını yaparken içine karanfil, çubuk tarçın ve zencefil ilave ederek lezzetine lezzet katabilirsiniz. Baharatlar vişne hoşafına lezzetini kattıktan sonra içinde çıkarabilirsiniz. Şimdi gelelim vişne hoşafı nasıl yapılır, buzdolabında hazır olarak bulunan  vişneyi tencerede kaynattıktan ve soğuttuktan sonra işlem tamamdır. Şimdi lezzetli bir vişne hoşafı hazırlamaya ne dersiniz

Vişne Hoşafı Nasıl Yapılır
 • 1 kilo taze ya da buzdolabında dondurulmuş vişne
 • 1 su bardağı toz şeker 
 • 2 litre normal içme suyu
 • 3-4 adet karanfil
Vişne Hoşafı Hazırlanışı, ilk önce vişne hoşafını kaynatılacak geniş ve büyük tencerenin içerisine suyu ve toz şekerini ilave edelim ve ocağın üzerine alalım. Ocağın altını açalım, kaşık yardımıyla karıştıralım ve kaynaması için bekleyelim. Daha sonra buzluktan çıkardığımız vişnelerin buzu çözülmeden suyun altına tutalım ve kaynayan şekerli suyun içerisine ilave edelim. Ardından vişnelerle beraber 5-6 dakika kaynattıktan sonra ocağın altını kapatıyoruz ve karanfilleri içine atıyoruz. Soğumaya bıraktığımız vişne hoşafını soğuduktan sonra lezzetine bakalım, eğer toz şekeri azsa bir miktar daha ilave edebiliriz. Vişne hoşafının şeker oranı damak zevkinize göre fazla gelirse kaynamış ve soğumuş suyu ilave ederek ayarlayabilirsiniz. Vişne hoşafı hazır olduktan sonra servis kaselerine alarak sevdiklerinize ikram edebilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Karışık Hoşaf https://www.hosaf.gen.tr/karisik-hosaf.html Tue, 04 Dec 2018 14:25:30 +0000 Karışık hoşaf: Hemen hemen her insanın tüketmiş olduğu bir içecek türü olan karışık hoşaf karışık bir şekilde önceden hazırlanmış olan kuru kayısıların bir araya gelmesi ile oluşmaktadır. Özellikle de kış mevsimi Karışık hoşaf: Hemen hemen her insanın tüketmiş olduğu bir içecek türü olan karışık hoşaf karışık bir şekilde önceden hazırlanmış olan kuru kayısıların bir araya gelmesi ile oluşmaktadır. Özellikle de kış mevsiminin o serin ve soğuk havalarında iken kişinin mutlaka karışık bir hoşaf hazırlayarak tüketmesi gereklidir. Çünkü yazın taze olarak hazırlanmış meyvelerin güneş altında bekletilmesi meyvelerin daha fazla miktarda vitamin kazanmasını sağlamaktadır. Yazdan doğal yollar ile hazırlanmış olan bu karışık meyveler kış mevsimlerinde iken karışık hoşaf yapmanıza yardımcı olacaktır. Genel olarak kuru elma, kuru kayısı, kuru üzüm gibi meyveler hoşaf yapımında çok daha fazla tercih edilmektedir. İsteğe göre sıcak ya da soğuk olarak tüketeceğiniz karışık hoşaf, hem sağlığınız için daha iyi hem de birçok hazır aldığınız meyve suyundan daha lezzetlidir. Çünkü en azından karışık olarak hazırlamış olduğunuz hoşafınızın içerisine ne koyduğunuzu ve nasıl hazırlandığını biliyorsunuz.

Karışık hoşaf için kullanılacak malzemeler:
 • 200- 250 gr kuru kayısı 
 • 100 gr kuru üzüm
 • 100 gr kuru elma
 • Yaklaşık olarak 1.5  litre su
 • 2 su bardağı toz şeker
Karışık hoşafın yapılışı:

İlk olarak karışık hoşaf yapmak istiyor iseniz mutfağa geçerek malzemeleri hazırlamaya koyulun. Karışık hoşaf yapar iken meyvelerin miktarlarını ve şekerini zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. Daha sonra önceden kurutularak hazırlanmış olan kuru meyvelerin küçük küçük doğrayarak geniş bir tencerenin içerisine koyun. Bütün kuru meyveler tencereye koyulduktan sonra suyunuzu karışık meyvelerin üzerine ilave edin. Yaklaşık olarak bir iki saat boyunca meyvelerin suda beklemesine izin verin. Çünkü kuru meyveler suda yumuşayacak ve tadını daha iyi belli edecektir.

Suda bekleyen meyvelerimizi kaynaması için ocağın üzerine alalım. Daha sonra kaynama üzere koymuş olduğumuz karışık hoşafın kaynamasını bekleyelim. Karışık hoşafımız kaynamaya başlayınca şekerini ilave edin. Karışık hoşafın içine ilave etmiş olduğumuz şeker ile kaynamaya bırakın. Yaklaşık olarak 25- 30 dakika kadar kaynadıktan sonra kuru meyvelerin pişip pişmediğini anlamak için tadına bakabilirsiniz. Daha sonra kuru meyvelerin piştiğinden emin iseniz ocağın altını kapatın. Ve karışık hoşafı soğuması için bir müddet bekleyin. Soğuyan karışık hoşaf servis için artık hazırdır.

Afiyet olsun.
]]>
Kuru Vişne Hoşafı https://www.hosaf.gen.tr/kuru-visne-hosafi.html Wed, 05 Dec 2018 09:58:22 +0000 Kuru Vişne Hoşafı, Vişne meyvesinin kurutulması sonucu elde edilen genel olarak çerez olarak tüketilen besindir. Çerez dışında hoşafı, reçeli ve meyve suyu elde edilir. oldukça da sağlıklı ve faydalı bir meyve türüdür. A Kuru Vişne Hoşafı, Vişne meyvesinin kurutulması sonucu elde edilen genel olarak çerez olarak tüketilen besindir. Çerez dışında hoşafı, reçeli ve meyve suyu elde edilir. oldukça da sağlıklı ve faydalı bir meyve türüdür. Ayrıca pasta ve kek yapımında da kullanımı söz konudur. Kuru vişne kişiyi yaşlanmaya karşı koruyucu özelliğe sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlü kılınmasını sağlar. Göz sağlığı için oldukça faydalı bir meyve çeşididir. A ve C vitamini içeriği bakımından zengin yapıya sahip olduğu için vücut direncini artırıcı etkiye sahiptir. İçerisinde mineral bakımından kalsiyum, fosfor ve demir bulundurur. 

Bu yüzden kan yapıcı özelliğe sahiptir. Sinir sistemini düzenleyici ve sakinleştirici olarak rol alır. Vücudu bakteri ve mantar saldırılarına karşı koruyucu özelliğe sahiptir. Antioksidan özelliğe sahip olduğu için vücudu mikroplara karşı korur. Boşaltım sitemini ve böbreklerin temizlenmesini sağlayan özelliktedir. Kuru vişne hoşafını akşamları yemeklerinizin yanında tüketmeniz sizin sağlığınız açıdan önemli yer almaktadır. Oldukça lezzetli ve hafiftir. yemek sırasında sindirim sistemini etkileyerek sindirime yardımcı olur. Özellikle yaz aylarının kavurucu sıcaklarında serinlemek için içilebilir.

Kuru Vişne Hoşafı Malzemeler: 
 • 2 kilogram kuru vişne
 • 4 su bardağı şeker
 • 4 litre su
Kuru Vişne Hoşafı Yapılışı: 2 kilogram vişne derin bir tencere içerisine alınarak üzerini geçene kadar su ilave edilmelidir. Daha sonra kuru vişneler bu su içerisinde 2 saat bekletilmelidir. Ardından tencereyi ocağın üzerine koyarak altı açılmalı ve üzerine 4 su bardağı şeker eklenir. Ortalama 1 saat kadar bu karışım kaynatılır. Kaynadıktan sonra ocağın altı kapatılarak soğumaya bırakılır. Eğer çok soğuk tüketmek istiyorsanız buzdolabına koyabilirsiniz. Eğer şeker hastalığına sahipseniz içerisine şeker atmadan biraz ekşi tada sahip olan hoşaf tüketebilirsiniz.
]]>
Yaş Üzüm Hoşafı https://www.hosaf.gen.tr/yas-uzum-hosafi.html Thu, 06 Dec 2018 04:13:48 +0000 Yaş üzüm hoşafı, Hoşaf yaz kış hemen hemen herkes tarafından sevilerek tüketilen bir içecektir. Yazın taze meyvelerden kışın kuru meyvelerden çeşitli meyvelerden hoşaf hazırlayıp tüketebiliriz. Bir çoğumuz tek bir meyve Yaş üzüm hoşafı, Hoşaf yaz kış hemen hemen herkes tarafından sevilerek tüketilen bir içecektir. Yazın taze meyvelerden kışın kuru meyvelerden çeşitli meyvelerden hoşaf hazırlayıp tüketebiliriz. Bir çoğumuz tek bir meyveden hoşaf hazırlarken bir çoğumuzda bir çok meyveyi karıştırıp yapabiliriz. Yaz meyvelerine örnek verecek olursak yaş üzümden enfes bir hoşaf hazırlayabiliriz. Bu enfes hoşafı çok kısa sürede hazırlayıp sunabiliriz. Özellikle içerisinde bulunduğumuz ramazan aylarında gerek iftar için gerekse soğur için iyi bir alternatif  bir içecektir. Ayrıca yaş üzüm hoşafının içerisine çeşitli aroma verecek bitkilerde ekleyebiliriz. Denemek isterseniz sizlerle paylaşmış olduğum tarife uyarak deneyebilirsiniz. 

Yaş üzüm hoşafı malzemeler 
 • Yarım kilo çekirdeksiz yaş üzüm,
 • 1,5 litre su,
 • 1 su bardağı toz şeker,
 • 1 dal reyhan,
 • 1 adet kabuk tarçın,
 • 2-3 tane karanfil,
Yaş üzüm hoşafı hazırlanışı

Öncelikle Derin bir tencereye suyu ekleyip ocağın üzerine alıyoruz. Ardından içerisine şekeri atıp şeker eriyinceye kadar karıştırıyoruz. Daha sonra üzümlerin saplarını temizleyip bir güzel yıkıyoruz. Daha sonra Kaynayan suyun içerisine üzümleri ekliyoruz. Ardından temiz bir süzgeç veya tülbent içerisine reyhan, karanfil ve kabuk tarçını koyup hoşafın içerisine ekliyoruz. Süzgeç veya tülbent kullanmamızın nedeni bu malzemeleri hoşafın içerisinden rahatlıkla çıkarabilmemiz içindir. Bütün malzemeler tencereye konulduktan sonra yaklaşık 10 dakika kadar kaynatıyoruz. Kaynayan hoşafı ocaktan indirip oda sıcaklığında soğumaya bırakıyoruz. Soğuyan yaş üzüm hoşafının içerisinden süzgeç içerisindeki malzemeleri çıkartıp buz dolabına koyuyoruz. Buzdolabında yeterince soğuyan hoşafı dilediğimiz yemeğin yanında servis yapabiliriz. 
]]>
Kiraz Hoşafı https://www.hosaf.gen.tr/kiraz-hosafi.html Thu, 06 Dec 2018 04:33:59 +0000 Kiraz Hoşafı; Kiraz meyvesi yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biridir. Hem göze hemde damak tadına hitap eden meyve çeşididir. Özellikle ülkemizde Kuzey Akdeniz bölgesinde yetişir. Kiraz meyvesi C vitamini ve lif içeriği Kiraz Hoşafı; Kiraz meyvesi yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biridir. Hem göze hemde damak tadına hitap eden meyve çeşididir. Özellikle ülkemizde Kuzey Akdeniz bölgesinde yetişir. Kiraz meyvesi C vitamini ve lif içeriği bakımından oldukça zengindir. Kirazın dış kısmının koyu kırmızı olmasını sağlayan antosiyanin adı verilen renk pigmentini yapısında bolca bulundurmasıdır. Ekşi ve tatlı olmak üzere piyasa yetişen iki çeşit kiraz bulunur. Fakat içerdiği antosiyanin içeriği aynı olduğu için hangisini seçerseniz seçin aynı faydaları göreceksiniz. 

Ayrıca kiraz meyvesinin sadece kendisi tüketilmez. Bazı yörelere has olan kiraz yaprağını kullanarak yemek elde edildiği söz konudur. Kiraz meyvesinin saplarının kullanımı da mümkündür. Kiraz sapından diyet için metabolizma ve bağışıklık sistemini güçlü hale getirmesi için çayı hazırlanıp içilerek de tüketilmektedir. Kısacası kiraz meyvesi kendisinin kullanımı, yaprağının kullanımı ve sapının kullanılması bu meyvenin baştan aşağıya faydasının olduğu anlamına gelmektedir.

Kiraz Hoşafı ve Faydaları;
 • Kiraz meyvesi de diğer meyveler gibi vücuttaki zararlı organizmalar ile savaşan antioksidan özellik taşır.
 • Kanser, kalp rahatsızlıkları ve yaşlanmayı geciktirici rol oynar.
 • Kiraz hoşafı özellikle kolon kanseri ve diğer kanserlere karşı savaşır, kalp yetmezliğini ortadan kaldırır.
 • Kandaki ürik asit seviyesini düşürmeye neden olur.
 • Vücutta çeşitli sebepten oluşan ağrının hafiflemesini sağlar.
 • Kasta veya sırtta meydana gelen ağrıların azaltılmasını kontrol eder.
 • Sinirsel hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.
 • Vücudun her hangi bir bölgesinde oluşan enflamasyon kiraz hoşafı içilerek dengelenip düzenlenir.
 • Kiraz hoşafı tüketmenin diğer faydası ise kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir.
 • Her gün 1 bardak tüketilmesi felç hastalığının oluşma riskini ortadan kaldırır.
Kiraz Hoşafı ve Yapılışı;
 • Yarım kilo kiraz
 • 4 su bardağı su
 • Şeker ( kişi istediği ölçüde kullanabilir. çünkü herkes aynı şeker oranını sevmeyebilir.)
 • 1 çay bardağı limon suyu
Yapılışı: 4 su bardağı su ile dilediğiniz ölçüde şekeri derin bir tencereye alıp ocak üzerine koyarak kaynayana kadar bekleyiniz. Daha sonra temizce yıkamış olduğunuz kirazları içerisine atarak ortalama yarım saat daha kaynamaya bırakınız. Bu süre sonunda kiraz hoşaf haline gelmiş olur. ocağın altını kapatıp üzerine limon suyunu atınız. Fakat limon suyunu kullanmakta sizin damak tadınıza kalmış dileyen kullanabilir. Daha sonra kiraz hoşafını soğumaya bırakıp, dilediğiniz soğukluğu elde etmek için buzdolabında bekletebilirsiniz. Artık kiraz hoşafı hazır hale gelmiştir. 
]]>
Kuru Kayısı Hoşafı https://www.hosaf.gen.tr/kuru-kayisi-hosafi.html Thu, 06 Dec 2018 23:09:37 +0000 Kuru Kayısı Hoşafı, genellikle bazı yörelerde ramazan bayramının gelmesiyle birlikte yapılan milli hoşaflardan biridir. Kuru kayısının normal yendiğinde oldukça fazla yararının olduğunu bildiğimiz gibi şerbetle bu daha da a Kuru Kayısı Hoşafı, genellikle bazı yörelerde ramazan bayramının gelmesiyle birlikte yapılan milli hoşaflardan biridir. Kuru kayısının normal yendiğinde oldukça fazla yararının olduğunu bildiğimiz gibi şerbetle bu daha da artmış bulunmaktadır. Kuru kayısı hoşafı yaz aylarının vazgeçilmez serinletici yiyeceklerinden birisi konumundadır. Kuru kayısı hoşafını yapmanız için mevsimini beklemenize gerek yok çünkü buzluktan alıp, kuru kayısıyı hiç bir zorlukla karşılaşmadan kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Başka bir deyime kuru kayısı hoşafı yemeklerin ardından vazgeçilmezdir.  Kuru kayısı hoşafı, bahçe ya da balkona kurulan geniş yaz sofralarının serinlik veren ev yapımı içeceklerinden biridir. 

Kayısı Hoşafı Yapımı:
 • Bir kase kurutulmuş kayısı
 • 1 yemek kaşığı çekirdeksiz üzüm
 • 1 su bardağından eksik toz şeker
 • 2-3 adet limon tuzu
 • Aldığı kadar su
Kayısı Hoşafı Tarifi: Öncelikle mevsiminde değilseniz ve kuru kayısı hoşafı yapmak istiyorsanız, öncelikle mevsiminden kalma kayısılar dolaptan çıkarıp iyi bir şekilde yıkanır. Daha sonra kayısı hoşafı yapacağınız kişi sayısına göre kabın büyüklüğü değişecektir. Orta boy bir tencere alıp içine su ve şekeri atıyoruz, köpürmeye yakın kaynatıyoruz. Kuru meyvelerin dağılmaması için kısık ateşte pişirmeye özen gösterilmelidir. Kaynadıktan sonra üzümleri ve kayısıları atıyoruz. Orta ateşte 20-25 dakika kaynadıktan sonra dinlenmeye bırakıyoruz. Kuru kayısı hoşafının tadı kadar güzel olmasının yanında yapımı da oldukça pratiktir. Kuru kayısı hoşafını damak zevkinize göre iç malzemelerini daha da çeşitlendirebilirsiniz. Püf nokta olarak da file, badem ya da az miktarda vanilya özütü kullanarak tatlandırılabilir. Karanfil ve çubuk tarçın sayesinde farklı bir aroma kazanan kuru kayısı hoşafı, meyve taneli ya da tanesiz olarak soğuk bir şekilde tüketilir.
]]>
Hoşaf Yapımı https://www.hosaf.gen.tr/hosaf-yapimi.html Fri, 07 Dec 2018 06:24:25 +0000 Hoşaf yapımı, sindirim sisteminde başlayıp eklem ağrılarına kadar vücuda bir çok faydası bulunan hoşaf özellikle yaz aylarında yapılmaktadır. Yapımı oldukça kolay olan bu yaz içeceğinin kış aylarında da elde etmek Hoşaf yapımı, sindirim sisteminde başlayıp eklem ağrılarına kadar vücuda bir çok faydası bulunan hoşaf özellikle yaz aylarında yapılmaktadır. Yapımı oldukça kolay olan bu yaz içeceğinin kış aylarında da elde etmek mümkündür. Değişik meyvelerden elde edilen hoşaf özellikle taze meyvelerden yapılmaktadır. Taze meyvelerin yanı sıra kış aylarında ise kurutulmuş bir halde olan meyvelerden elde edilebilme özelliğine sahiptir. Hoşaf yapmak için seçilen meyvelerin çürük veya kurtlu olmamasına önem verilmelidir. Aksi halde yapılan hoşaf istenilen tada sahip olmayabilir. Bunun yanı sıra hoşaf yapımı için kullanılacak olan meyvelerin sapının ve çöpünün iyi bir şekilde ayıklanması gerekmektedir. 

Hoşaf yapımı için gerekli olan malzemeler nelerdir
 • Hoşafı yapılacak olan meyveden 600 gram
 • 1 su bardağı kadar toz şeker
 • 2 litre su
 • 2 adet karanfil
 • 1 adet küçük bir parça limon
Hoşaf nasıl yapılır

Öncelikle hoşafı yapılacak olan malzemelerin taze olmasına önem verilmelidir. Meyveler dikkatli bir şekilde ayıklandıktan sonra bol suda yıkanması gerekmektedir. Hoşaf yapımı için kullanılacak olan meyveler küçük dilimler haline getirilmelidir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra şeker ve suyun kaynatılması için yetecek kadar bir tencerenin ayarlanması gerekmektedir. Tencerenin içerisine su ve şeker konulur daha sonra ateşin üzerine konularak kaynatılır.Kaynamaya başlayan suyun içerisinde hazırlanan meyve ilave edilir. Yaklaşık 10 dakika boyunca meyvenin kaynayan suda bekletilmesi gerekmektedir. Bu işlem bittikten sonra suyun içerisine karanfil ve limon ilave edilir. Suyun içerisinde meyve yumuşayana kadar kaynatılması gerekmektedir. Bu süre tahmini olarak on ile on beş dakika arası değişmektedir. Meyvenin tam olarak su içerisinde kaynadığına emin olduktan sonra ateş üzerinde alınarak ılık bir hal alması beklenmelidir. Ilık bir hal alan hoşaf servise hazır bir haldedir. 

Hoşaf yapımında dikkat edilmesi gerekenler

Hoşaf yapımı konusunda  dikkat edilmesi gereken bir kaç önemli nokta bulunmaktadır. Kaynayan suya atılan meyvelerin dağılmaması için kısık bir ateş üzerinde hoşaf yapımını gerçekleştirmek gerekmektedir. Hoşaf içerisine badem veya kuru üzümde ek olarak atılabilir. Bu şekilde yapılan hoşaf ayrı bir lezzete sahip olur. Yapılan hoşaf soğuk bir şekilde tüketilmek isteniyorsa buzdolabına konularak soğuması sağlanabilir.
]]>
Kayısılı Üzümlü Hoşaf Tarifi https://www.hosaf.gen.tr/kayisili-uzumlu-hosaf-tarifi.html Fri, 07 Dec 2018 13:21:23 +0000 Kayısılı üzümlü hoşaf tarifi, hoşaf; kuru meyvelerin su ile beraber kaynatılması sonucu yapılan tatlı çeşitlerinden biridir. Geçmişi Osmanlı dönemine kadar dayanan hoşaf; o zamanlarda bir şerbet türü olarak yemek sonralar Kayısılı üzümlü hoşaf tarifi, hoşaf; kuru meyvelerin su ile beraber kaynatılması sonucu yapılan tatlı çeşitlerinden biridir. Geçmişi Osmanlı dönemine kadar dayanan hoşaf; o zamanlarda bir şerbet türü olarak yemek sonraları ikram edilirmiş. Bilhassa Ramazan aylarında sıklıkla tüketilen hoşaf, sıcak yaz aylarında soğuk soğuk tüketildiğinde kişiye ferahlık verir. Ayrıca oldukça da faydalıdır. Özellikle sindirim sisteminin çalışmasında etkili olan hoşaf, aynı zamanda böbrek, mide ve kalp sağlığı içinde çok yararlıdır. Hoşafın içerdiği şifa, zaten herkesçe bilinir. 

Her çeşit meyve ile yapılabilen hoşaf, daha çok kuru kayısı ve üzüm kullanarak hazırlanır. Nitekim bu iki meyve sayısız faydaları olan ve oldukça lezzetli bir ikilidir. Yazın taze, kışın ise kurutularak rahatlıkla tüketebildiğimiz kayısı ve üzüm ikilisi; birçoğumuzun severek tükettiği, hoşafı yapılabilen eşsiz meyvelerdir. Hazırlaması oldukça basit olan kayısılı üzümlü hoşaf tarifi; kışın enerji, yazın serinlik veren özel bir tariftir. Arzuya göre şekerli veya şekersiz tüketebileceğiniz kayısılı üzümlü hoşafı, blenderdan geçirerek çocuklarınıza meyve suyu olarak da içerebilirsiniz. Ayrıca sütü arttırıcı özelliği bulunan kayısılı üzümlü hoşafı tarifimiz, emziren anneler içinde gayet iyi bir seçenektir.

Kayısılı üzümlü hoşaf tarifi malzemeleri
 • 2 çay bardağı kuru üzüm
 • 3 çay bardağı kuru kayısı
 • 7 su bardağı su
 • 1 tane çubuk tarçın
 • Birkaç tane karanfil
Kayısılı üzümlü hoşaf tarifi yapılışı:

Kayısılı üzümlü hoşafı tarifi için, öncelikle kayısıları dilimleyip kuru üzümlerle birlikte suda bir müddet bekletelim. Meyveler hafif yumuşadıktan sonra bir tencereye alalım ve üzerine suyumuzu dökelim. Ayrıca içerisine çubuk tarçın ve karanfilleri de eklerseniz, hoşafınıza farklı bir aroma katacaktır. Kayısılı üzümlü hoşafınızı kaynayana kadar yüksek ateşte, daha sonra ise kısık ateşte olacak biçimde pişiriniz. Yaklaşık 10 dakika pişmesinin ardından üzümlerin yumuşadığını göreceksiniz. Bu sırada toz şekerinizi de ilave edip 5- 6 dakika daha pişirelim. Daha sonra kayısılı üzümlü hoşafınızı ocaktan alıp soğumaya bırakın. Dilerseniz ılındıktan sonra buzdolabında bekleterek iyice soğumasını sağlayıp tüketebilirsiniz.

Afiyet olsun.
]]>
Hoşaf Çeşitleri https://www.hosaf.gen.tr/hosaf-cesitleri.html Sat, 08 Dec 2018 03:15:54 +0000 Hoşaf çeşitleri, bundan bahsetmeden önce hoşafın ne olduğunu açıklayalım. Aslında insanlar hoşaf ve kompostonun aynı şey olduğunu düşünürler fakat sofralarımızın baş tacı olan hoşaf ve komposto ayıran bir özellik va Hoşaf çeşitleri, bundan bahsetmeden önce hoşafın ne olduğunu açıklayalım. Aslında insanlar hoşaf ve kompostonun aynı şey olduğunu düşünürler fakat sofralarımızın baş tacı olan hoşaf ve komposto ayıran bir özellik vardır bu iki güzel tatlı birbirinden ayıran şey ise birinin yaş birinin ise kuru meyvelerden yapılmış olmasıdır. Komposto yaş hoşaf ise kuru meyveler en yapılır. Bu iki güzel tatlıyı birbirinden ayıran şey işte budur.

Hoşaf Çeşitleri Nelerdir

İnsanlar birçok meyveden hoşaf yapmışlar bunlardan on tanesi üzüm, kayısı, ayva, armut, erik, portakal, elma, mandalina, kuru vişne, kızılcık hoşaf çeşididir. Aslında hoşaf deyince aklınıza sadece tatlı hoşaf gelmesin garip olabilir ama bazı insanlar tatlı hoşafı sevmediği için değişik tatta meyveler koyarak da hoşaf yapmışlardır. Bunlardan bazıları kivi, kırmızı erik, nar, yeşil elma ve benzeri meyvelerdir. Hoşaf çok eski zamanlardan kalan sıvı meyveli bir şerbettir. Osmanlı zamanında da tüketilen bir hoşaftır. Ama bu hoşafların arasında çoğunlukla üzüm hoşafı tercih edilmektedir.

Üzüm Hoşafı Tarifi
 • 2 su bardağı kuru üzüm
 • 5 su bardağı su
 • 1 çay bardağı şeker
Üzümlerin sapını çöpünü ayıklayın. Üzerini örtecek kadar suda 5 dakika bekletin ve sudan çıkarıp bir tencereye koyun. 4 su bardağı su ilave edin. Önce harlı ateşte bir süre kaynatın. Daha sonra ateşi kısıp 15 dakika daha pişirin. Üzümlerin yumuşayıncaya şekerini ilave edin. 5 dakika daha pişirdikleri sonra ateşten alın. Soğumaya bırakın. Kase veya bardaklarda  (isterseniz tanelerini süzerek) servis yapın. Hoşaf çeşitleri içinde kayısı, ayva, vişne, erik hoşafı, elma ve diğer kuru meyvelerle aynı şekilde hoşaf yapabilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Şeftali Hoşafı Nasıl Yapılır https://www.hosaf.gen.tr/seftali-hosafi-nasil-yapilir.html Sat, 08 Dec 2018 16:04:02 +0000 Şeftali Hoşafı Nasıl Yapılır, yaz meyveleri arasında en çok sevilerek tüketilen şeftali meyvesi ile hazırlanan hoşaf özellikle hazmı kolaylaştırırken, aynı zamanda içinizi serinletecek en lezzetli hoşaf çeşitlerinden bir Şeftali Hoşafı Nasıl Yapılır, yaz meyveleri arasında en çok sevilerek tüketilen şeftali meyvesi ile hazırlanan hoşaf özellikle hazmı kolaylaştırırken, aynı zamanda içinizi serinletecek en lezzetli hoşaf çeşitlerinden bir tanesidir. Şeftali hoşafı nan yemeklerin yanında ikram edilebilecek nefis bir lezettir. Ayrıca yapılışı oldukça pratik olan şeftali hoşafını her yaş grubundan birey severek tüketmektedir. Şeftali hoşafı nasıl yapılır İster taze şeftali meyvesinden isterseniz dondurulmuş olan şeftaliden hazırlayabilirsiniz. Ancak şeftali hoşafını yaparken meyvelerin dağılmaması için mutlaka çok fazla kaynatmamaya özen göstermelisiniz. Mümkün mertebe şeftali hoşafını hazırlarken kısık ateşte pişirmek gerekmektedir. Eğer hala şeftali hoşafını denemediyseniz, küçük püf noktalara dikkat ederek sizde lezzetli bir hoşaf hazırlayarak sevdiklerinize ikram edebilirsiniz. 

Şeftali Hoşafı Nasıl Yapılır

Şeftali Hoşafı İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • 6 adet orta boy büyüklükte şeftali
 • 8 su bardağı su
 • 2 su bardağı toz şeker
 • 1 adet çubuk tarçın
 • 4 adet karanfil
Şeftali Hoşafının Hazırlanışı, 

Bol su ile yıkadığımız şeftalilerin kabuklarını bıçak ile soyalım ve içindeki çekirdekleri çıkardıktan sonra istediğiniz büyüklükte ve incelikte dilimleyin. Ardından tencerenin içerisine toz şekeri ve suyu ilave edelim. Daha sonra çırpma teli kullanarak toz şeker eriyene kadar karıştıralım. Çubuk tarçın ve karanfilleri ilave ederek ocağın üzerine alalım. Kısık ateşte kaynaması için bekleyelim. Kaynamaya başladıktan sonra şerbetin içine önceden dilimlenen şeftali parçalarını ilave edip, kısık ateşte yaklaşık olarak 10 ile 15 dakika arasında pişirelim. Daha sonra karanfilleri ve çubuk tarçını içinde alalım. Oda ısında ılıması için bırakalım ve ılıdıktan sonra buzdolabında iyice soğuması için şeftali hoşafını kaldıralım. Soğuyan şeftali hoşafını dilimleri ile birlikte servis kasesine alarak servis yapalım. Afiyet olsun.
]]>